ប្រមុខដឹកនាំកម្ពុជា ៖ ចិនបានគូរប្លង់ពហុកីឡដ្ឋាននេះចំនួន៣ ដើម្បីឲ្យកម្ពុជាធ្វើការជ្រើសរើសជាគំរូ
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោនាព្រឹកនេះ សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ចិនបានគូរគំនូរប្លង់កីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោនេះចំនួន៣ ដើម្បីឲ្យកម្ពុជាធ្វើការជ្រើសរើស។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោនាព្រឹកនេះ សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ចិនបានគូរគំនូរប្លង់កីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោនេះចំនួន៣ ដើម្បីឲ្យកម្ពុជាធ្វើការជ្រើសរើស។ សម្រាប់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន គឺនេះបានបញ្ជាក់ពីការគោរពរបស់ចិនចំពោះកម្ពុជា បើទោះបីជាចិន គឺជាអ្នកផ្ដល់ជំនួយក៏ដោយ។
សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានគូសបញ្ជាក់ថា ការសម្រេចជ្រើសរើសសំពៅ ធ្វើរូបរាងនៃពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោនេះ គឺផ្អែកទៅលើគោលនយោបាយមួយចំនួន ជាពិសេស គោលនយោបាយ ផ្លូវ និងសូត្រ។ សម្តេចតេជោ បានអះអាងថា ពហុកីឡដ្ឋាននេះ មានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធច្រើនណាស់ ហើយក៏មានកន្លែងស្នាក់នៅ មានបន្ទប់ទឹក ដើម្បីបម្រើដល់សេចក្តីត្រូវការរបស់ភ្ញៀវផងដែរ៕