តាមប្រសាសន៍សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន៖ ទោះសាំងឡើងថ្លៃ តែចូលឆ្នាំៗនេះ នឹងសប្បាយ
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា មានប្រសាសាន៍ថា ទោះបីសាំងឡើងថ្លៃ តែចូលឆ្នាំ ឆ្នាំនេះ នឹងសប្បាយ។ ក្នុងនោះសម្តេច បានសង្កត់ធ្ងន់ថា សម្តេចនឹងនាំក្រុមគ្រួសារ ទៅកម្សាន្តលេងនៅក្រុងកំពង់សោម ដោយហែលទឹកលេងបីយប់បីថ្ងៃ នៅថ្ងៃចូលឆ្នាំខ្មែរ ខាងមុខ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា មានប្រសាសាន៍ថា ទោះបីសាំងឡើងថ្លៃ តែចូលឆ្នាំ ឆ្នាំនេះ នឹងសប្បាយ។ ក្នុងនោះសម្តេច បានសង្កត់ធ្ងន់ថា សម្តេចនឹងនាំក្រុមគ្រួសារ ទៅកម្សាន្តលេងនៅក្រុងកំពង់សោម ដោយហែលទឹកលេងបីយប់បីថ្ងៃ នៅថ្ងៃចូលឆ្នាំខ្មែរ ខាងមុខ។ សម្តេចតេជោ ថ្លែងបែបនេះ នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ផ្លូវជាតិលេខ៥១(ឧត្ដុង្គ – ថ្នល់ទទឹង) នៅក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺ នៅព្រឹកថ្ងៃទី ២៥ ខែមីនា។
សម្តេចតេជោ មានប្រសាសន៍បន្តថា បញ្ហាតម្លៃសាំងនេះ ពិបាកគ្រប់គ្រង ដោយសារកើតចេញពីជម្លោះរវាងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន។ សម្តេចតេជោ «ឥទ្ធិពលអាក្រក់ដែលកើតចេញមកពីសង្រ្គាមរុស្ស៊ី អ៊ុយក្រែន ធ្វើឲ្យរងផលប៉ះពាល់ទូទាំងពិភពលោក នោះគឺតម្លៃប្រេង»។
បច្ចុប្បន្នតម្លៃប្រេងសាំងធម្មតា និងម៉ាស៊ូត លក់នៅលើទីផ្សារកម្ពុជា ១លីត្រ តម្លៃ ៥៣០០រៀល ខណៈសាំងស៊ុបពែរ ១លីត្រ តម្លៃជិត ៦០០០រៀល។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម លោក ប៉ែន សុវិជាតិ ធ្លាប់បានប្រាប់កម្ពុជាថ្មីថា « ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនឹងកោះប្រជុំរវាងវិស័យឯកជន និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីរិះរកវិធានការដោះស្រាយបញ្ហានេះ»។
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់រូបនេះ សង្កត់ធ្ងន់ថា នៅកាលៈទេសៈនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល ប្រឹងប្រែងធានាឲ្យបាន ទី១ ប្រេងសម្រាប់ប្រើប្រាស់សម្រួលជីវភាពពលរដ្ឋ ទី២ ជីវភាពសេដ្ឋកិច្ច និងទី៣ ធានាថ្លៃសមរម្យស្របដែលអាចឲ្យប្រជាពលរដ្ឋទិញយកមកប្រើប្រាស់បាន។
លោកថា រាជរដ្ឋាភិបាល កំពុងស្វែងរកវិធានការដែលប្រសើរបំផុត ដែលអាចទទួលយកបានទាំងសងខាង ទាំងវិស័យឯកជន និងស្ថាប័នរដ្ឋដែលជាតំណាងអ្នកប្រើប្រាស់ទូទៅ៕