សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល និងសាកលវិទ្យាល័យការពារជាតិចុះMOU លើកកម្ពស់ការគាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមក
សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល នៃក្រសួងមុខងារសាធារណៈ និងសាកលវិទ្យាល័យការពារជាតិ នៃក្រសួងការពារជាតិ នៅព្រឹកថ្ងៃទី០៤ ខែកញ្ញានេះ បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ដែលមានការអញ្ជើញជាគណៈអធិបតីពីឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ចាយ សាំងយុន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការពារជាតិ តំណាងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ និងឯកឧត្តម យក់ ប៊ុនណា រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ និងជានាយកសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល តំណាងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ។ ពិធីចុះអនុស្សារណៈនេះ រៀបចំឡើងនៅសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល ស្ថិតនៅរាជធានីភ្នំពេញ។
ថ្លែងក្នុងពិធីចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ឯកឧត្តម យក់ ប៊ុនណា រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ និងជានាយកសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល នៃក្រសួងមុខងារសាធារណៈ បានមានប្រសាសន៍ថា ពិធីចុះអនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់គ្នានាថ្ងៃនេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញថា សាកលវិទ្យាល័យការពារជាតិ នឹងក្លាយជាដៃគូរយុទ្ធសាស្ត្រដ៏សំខាន់មួយទៀតរបស់សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល ក្នុងការចូលរួមរៀបចំឥរិយាបថ របស់ពលទាហ៊ាន ឱ្យបានសមជាមន្ត្រីដែលបម្រើជាតិ និងប្រជាជន ដែលអាចឆ្លើយតបទាន់ពេលវេលា និងតម្រូវការពិតប្រាកដរបស់ក្រសួង និងស្របតាមគោលនយោបាយ និងកម្មវិធីកែទម្រង់ទាំងឡាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ស្របតាមការតម្រង់ទិស នៃផែនការយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចាកោណ ដំណាក់ការទី១ ដែលដាក់ចេញដោយសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ឧត្តមសេនីយឯក បណ្ឌិត ដោក សុផា សាកលវិទ្យាធិការ នៃសាកលវិទ្យាល័យការពារជាតិ មានប្រសាសន៍ដែរថា ពិធីចុះអនុស្សារណៈនាពេលនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងសំខាន់ គឺការផ្តោតលើការបង្កើតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការលើកកម្ពស់ការគាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមក ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយោធិននៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទលើកការអប់រំបណ្តុះបណ្តាល ការស្រាវជ្រាវ និងគម្រោងកម្មវិធីផ្សេងៗ ដោយផ្តោតលើគោលការណ៍ពិគ្រោះយោបល់ ឯកភាព សមភាព យុត្តិធម៌ និងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ជូនគ្នាទៅវិញទៅមក។
បន្ទាប់ពីចុះអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នារវាងសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល និងសាកលវិទ្យាល័យការពារជាតិ នាយទាហានជានិស្សិត និងសិក្ខាមមកពីសាលកវិទ្យាល័យការពារជាតិចំនួន៩០រូប នឹងចូលសិក្សាវគ្គរដ្ឋបាលទូទៅរយៈពេល៤សប្តាហ៍ដែលចាប់ផ្តើមបើកពីថ្ងៃនេះតទៅ៕ អត្ថបទ៖ទូច សោភ័ណ