សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ៖ បន្តិចទៀត ដល់រដូវឃោសនាអំពីតម្លៃប្រេងសាំង
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានលើកឡើងថា នាពេលខាងមុខឆាប់ៗនេះ ការឃោសនាបោះ ឆ្នោត ជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់អាណត្តិទី ៥ នឹងឈានចូលមកដល់។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានលើកឡើងថា នាពេលខាងមុខឆាប់ៗនេះ ការឃោសនាបោះ ឆ្នោត ជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់អាណត្តិទី ៥ នឹងឈានចូលមកដល់។ ក្នុងនោះ បណ្ដាគណបក្សនយោបាយប្រឆាំងមួយចំនួន នឹងលើកយកបញ្ហាតម្លៃប្រេងសាំងមកឃោសនា ស្របពេលដែលតម្លៃប្រេងសាំងនៅលើពិភពលោក ក៏ដូចជាប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែឡើងថ្លៃ ដោយសារតែវិបត្តិអ៊ុយក្រែន-រុស្ស៊ី។
សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ដំណើរការ នូវអគារជំងឺត្រចៀក ច្រមុះ បំពង់កមិត្តភាពកម្ពុជា-កូរ៉េ ក្នុងមន្ទីរពេទ្យព្រះអង្គឌួង នាព្រឹកថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនានេះថា មិនយូរទៀតនោះទេ នឹងមានការឃោសនាអំពីតម្លៃសាំងនៅកម្ពុជា ស្របពេលការបោះឆ្នោតជិតឈានចូលមកដល់។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានថ្លែងបន្តថា «បន្តិចទៀត ដល់រដូវដេញថ្លៃសាំង បើខ្ញុំឈ្នះ ខ្ញុំនឹងធ្វើសាំងឲ្យនៅតែ ២០០០ បើខ្ញុំឈ្នះ ខ្ញុំធ្វើសាំងឲ្យនៅតែ ៣០០០ រដ្ឋាភិបាលបច្ចុប្បន្នអត់មានសមត្ថភាពដោះស្រាយថ្លៃសាំង ថ្លៃសាំងនៅលើលោកនេះ គឺថ្លៃសាំងកំពុងកើន រាប់ទាំងប្រទេសផលិតប្រេងខ្លួនឯងៗ»។
សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងបន្ថែមថា នាពេលបន្តិចទៀតនេះ រដូវឃោសនាបោះឆ្នោត នឹងឈានចូលមកដល់ ដែលសម្ដេចហៅថា រដូវអួតអាងរបស់បណ្ដាគណបក្សនយោបាយប្រឆាំង ជុំវិញបញ្ហាតម្លៃប្រេងសាំងនេះ។ ប៉ុន្តែសម្រាប់រាជរដ្ឋាភិបាល មិនអាចនិយាយបាននោះទេ៕