សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រកាសមិនយកទោស អ្នកព្រមប្រគល់ដីព្រៃលិចទឹកមកឱ្យរដ្ឋវិញ
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី ០២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១ បានថ្លែងបញ្ជាក់មិនយកទោសពៃចំពោះនរណា ដែលព្រមប្រគល់ដីព្រៃលិចទឹក
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី ០២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១ បានថ្លែងបញ្ជាក់មិនយកទោសពៃចំពោះនរណា ដែលព្រមប្រគល់ដីព្រៃលិចទឹក នៅតំបន់បឹងទន្លេសាបមកឱ្យរដ្ឋវិញ ខណៈដែលមានមន្ត្រី និងប្រជាជន ១៣ រូប នៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំងបានស្ម័គ្រចិត្តប្រគល់ដីជាង ២ ពាន់ហិកតាមកឱ្យរដ្ឋវិញ។
សម្ដេចតេជោលើកឡើងក្នុងពិធីសម្ពោធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ ស្ថានីយប្រព្រឹត្តកម្មទឹកកខ្វក់ និងសមិទ្ធផលនានា ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុថា “បើរឹងទទឹងវ៉ៃខ្នោះភ្លាម អត់មានឱ្យរញ៉េរញ៉ៃទេ ឥឡូវឭថា ចុះហត្ថលេខប្រគល់ដី ប្រគល់រួចខ្លួន អ្នកណាមិនចេញសារភាពតាមវ៉ៃខ្នោះ”។
លោក ស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធ អភិបាលខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា មានមន្ត្រី និងប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ១៣ នាក់ បានស្ម័គ្រចិត្តប្រគល់ដីព្រៃលិចទឹកដែលពួកគេបានកាន់កាប់នៅតំបន់បឹងទន្លេសាបសរុប ជាង ២ ពាន់ហិកតា (២០៥៨.៥) មកឱ្យរដ្ឋគ្រប់គ្រងវិញ។
ដោយឡែក នៅខេត្តកំពង់ធំ អាជ្ញាធរកំពុងចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវ ករណីទន្ទ្រានដីព្រៃលិចទឹកនៅជាប់បឹងទន្លេសាប ដោយមិនទាន់កំណត់ពីទិន្ន័យនៃការលួចកាន់កាប់ជាក់លាក់បាននៅឡើយទេ។
ចំណែកឯខេត្តបាត់ដំបង អាជ្ញាធរបានរកឃើញការកាប់ទន្ទ្រានព្រៃលិចទឹកបឹងទន្លេសាបចំនួន ២៩ទីតាំង សរុបផ្ទៃដី ស្មើជាង ១ ម៉ឺនហិកតា (១២.២២១) ក្នុងស្រុកមោងឫស្សី ស្រុកសង្កែ ស្រុកឯកភ្នំ និងស្រុកថ្មគោល។
រីឯខេត្តសៀមរាប ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត បានដឹកនាំក្រុមការងារចម្រុះចុះពិនិត្យតំបន់ការពារបឹងទន្លេសាប តាមបណ្តាក្រុង-ស្រុក ទាំង០៦ ដោយបានស្រាវជ្រាវលើករណីជនល្មើសដែលបានកាប់ទន្ទ្រានរំលោភយកដីព្រៃលិចទឹកធ្វើជាកម្មសិទ្ធ។
គណៈបញ្ជាការឯកភាពខេត្ត និងក្រុមការងារចម្រុះ បានចុះពិនិត្យតំបន់ការពារបឹងទន្លេសាប នៅក្នុងភូមិសាស្រ្តស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប (តំបន់៣ នៃអជ្ញាធរបឹងទន្លេសាប)។
ក្នុងនោះផ្ទៃដីព្រៃលិចទឹកដែលបានកាត់ឆ្វៀលកន្លងមក ក្នុងមូលដ្ឋានស្រុកជីក្រែង ដោយផ្អែកតាមនិយាមការ នៃអនុក្រឹត្យ១៩៧ ផ្ទៃដីព្រៃលិចទឹកតំបន់៣ មានទំហំជិត ៤ ពាន់ហិកតា (៣,៩៧៩) គ្របដណ្តប់លើ ឃុំចំនួន៧ នៃស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។
ទិន្ន័យបឋម ដែលកម្ពុជាថ្មីទទួលបាន ពីអាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ខេត្តបាត់ដំបង និងខេត្តសៀមរាប គិតត្រឹមថ្ងៃនេះ អាជ្ញាធរខេត្តជាប់បឹងទន្លេសាប បានដកហូតដីព្រៃលិចទឹក ដែលជនខិលខួចទន្ទ្រានកាន់កាប់ ប្រមាណជិត ២ ម៉ឺនហិកតាមកគ្រប់គ្រងវិញ៕