សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ស្នើឲ្យដាក់ចូលក្នុងប្រតិទិន នូវថ្ងៃអបអរសាទរទិវាបញ្ចប់សង្គ្រាម តាមរយៈនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានស្នើឲ្យដាក់ចូលក្នុងប្រតិទិនចាប់ពីឆ្នាំ ២០២២តទៅ នូវថ្ងៃអបអរសាទរទិវាបញ្ចប់សង្គ្រាម តាមរយៈនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ ឬអបអរសាទរនៃនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ នៅចំថ្ងៃទី ២៩ ខែធ្នូ។
ការស្នើរបស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ខាងលើនេះ បានធ្វើឡើងគ្រាដែលសម្ដេច បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាព ក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ នូវអគាររដ្ឋបាល និងសាលប្រជុំទីស្តីការក្រសួងការពាជាតិថ្មី នាព្រឹកថ្ងៃទី ២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១នេះ។
សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី មានប្រសាសន៍ថា ចាប់ពីឆ្នាំ ២០២២តទៅ សម្ដេចតេជោស្នើឲ្យមានការដាក់ក្នុងប្រតិទិន នៅថ្ងៃទី ២៩ ខែធ្នូ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ នូវការអបអរសាទរទិវាបញ្ចប់សង្គ្រាម តាមរយៈនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ ឬអបអរសាទរនៃនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ។ ប៉ុន្តែ មិនមានការអនុញ្ញាតឲ្យឈប់សម្រាកឡើយ។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានថ្លែងថា «ខ្ញុំចង់ស្នើឲ្យពិនិត្យថា យើងអាចដាក់ចូលទៅក្នុងប្រតិទិន ប៉ុន្តែមិនមែនជាការឈប់សម្រាកប្រចាំឆ្នាំទេ ឆ្នាំក្រោយ ចាប់ពីឆ្នាំក្រោយទៅ ការបោះប្រតិទិន ដាក់ថា អបអរសាទរទិវាបញ្ចប់សង្រ្គាម តាមរយៈនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ ឬអបអរសាទរនៃនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ ដាក់ចូលទៅក្នុងហ្នឹង ហើយមិនចាំបាច់ឈប់សម្រាកអីទេ»។
បើតាមសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ការដាក់ចូលក្នុងប្រតិទិនយ៉ាងដូច្នេះ គឺដើម្បីឲ្យសាធារណជន ក៏ដូចជាប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ បានដឹងថា នៅថ្ងៃទី ២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ១៩៩៨ គឺជាថ្ងៃដែលប្រទេសកម្ពុជា បានបញ្ចប់សង្គ្រាមទាំងស្រុង និងនាំមកនូវសន្តិភាព។
សូមជម្រាបថា នៅថ្ងៃទី ២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២១នេះ គឺជាខួប ២៣ឆ្នាំហើយ នៃការបញ្ចប់សង្គ្រាមនៅកម្ពុជា ក្រោមនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ (២៩ ធ្នូ ១៩៩៨-២៩ ធ្នូ ២០២១) ដែលកម្ពុជារកបាន នូវសុខសន្តិភាពពេញលេញ និងមានការឯកភាពជាតិទាំងស្រុង ជាប្រវត្តិសាស្ត្រ។ ការបិទបញ្ចប់សង្គ្រាមហែកហួរ និងការបែកបាក់ជាតិនេះ បានកើតមានឡើង តាមរយៈនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលជាស្ថាបនិក។
នយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះ គឺជាយុទ្ធសាស្ត្រគោលការណ៍ទាំងឡាយណា ដែលបាននាំមកនូវការធានាដល់សន្តិសុខសង្គម ការបង្រួបបង្រួមជាតិ ឯកភាពជាតិ សនិ្តភាព ការធានាដល់បូរណភាពដែនដី អធិបតេយ្យ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច នយោបាយសង្គមប្រកបដោយចីរភាព៕