ជិត៨ខែកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទាក់ទាញយុវជនចូលរៀនជាង ៤ម៉ឺននាក់
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា
គិតចាប់ពីប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ រហូតត្រឹមថ្ងៃទី១០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤នេះ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានទទួលការចុះឈ្មោះយុវជន និងសិស្សចូលរៀនបានចំនួនសរុបជាង ៤ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះសិស្សកំពុងរៀនមានចំនួនជាង ១ម៉ឺន ៧ពាន់នាក់។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា កាលពីខែឧសភាកន្លងទៅនៅក្នុងចំណោមគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបច្ចេកទេសចំនួន ៣៧ ដែលស្ថិតនៅក្រោមក្រសួងការងារ បានធ្វើតេស្តបញ្ចប់សមត្ថភាពសិស្សដែលបានរៀនវគ្គព្រឹក និងរសៀលចំនួនជាង ៣,២០០ នាក់ ក្នុងនោះសិស្សដែលប្រឡងជាប់មានចំនួនជិត ៣ពាន់នាក់។ ហើយគិតមកដល់ពេលនេះ ក្នុងចំណោមសិស្សជិត៣ពាន់នាក់ មានក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ សហគ្រាសកំពុងទាក់ទងចូលបម្រើការងារជាបណ្តើរៗក្នុងនោះមានមួយចំនួនក៏បានបើកមុខរបរអាជីវកម្មខ្លួនឯងដែរ។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ការទទួលបានជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ពិតជាមានសារសំខាន់ណាស់ សម្រាប់ជីវិតនៅក្នុងវិកស័យការងារ ដែលសិស្សទាំងអស់អាចបើកអាជីវកម្មដោយខ្លួនឯងក៏បាន ឬក៏អាចធ្វើការតាមរោងចក្រ សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាននានាក៏បាន ដែលមានការងារល្អ ប្រាក់ខែខ្ពស់ ហើយក៏ជាឱកាសច្រើនដែរសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ចាប់ពីពេលនេះតទៅដែលត្រូវការអ្នកជំនាញច្បាស់លាស់មួយសម្រាប់ចូលធ្វើការងារ។
ទាក់ទិនកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញនេះ សិស្សចំនួន២នាក់ ដែលទើបបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលខាងផ្នែកកែច្នៃបន្លែផ្លែឈើ នៅវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) គឺលោក អឿន បញ្ញា និងអ្នកស្រី ហួន ធារី បានឱ្យព័ត៌មាន ប៊ីធីវី ដឹងនៅព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនានេះថា ពួកគាត់មានអារម្មណ៍ថារំភើប និងសប្បាយរីករាយ ដែលបានរៀនជំនាញដែលខ្លួនពេញចិត្ត បន្ថែមពីនេះ គឺការសិក្សាដោយមិនគិតថ្លៃអ្វីទាំងអស់ ថែមទាំងមានការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្ពស់ពីគ្រូបង្រៀន។
យុវជនទាំងពីររូបនេះ បានទទួលស្គាល់ទៀតថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណិត្តទី៧នេះ ពិតជាផ្តល់ផលប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ជាពិសេសសម្រាប់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យក្រៅពីការសិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ ថែមទាំងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែផងដែរ។
សូមជម្រាបថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនេះ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបានកំណត់យកមុខជំនាញចំនួន ៣៨ នៅក្នុងវិស័យអាទិភាពចំនួន១០ រួមមាន៖ សំណង់, អគ្គិសនីនិងថាមពល, បរិក្ខាត្រជាក់និងកម្តៅ, ទេសចរណ៍, មេកានិកទូទៅ/មេកានិករថយន្ត, សេវាកម្ម, កសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្ម , កម្មន្តសាល , អេឡិចត្រូនិច និងធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា៕