វិស័យឯកជនកំពុងចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល លើកកម្ពស់សហគ្រិន ដើម្បីភាពជោគជ័យក្នុងអាជីវកម្ម
ភ្នំពេញ ÷ សមាគមក្នុងស្រុកមួយ កំពុងចូលជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល លើកកម្ពស់ដល់សហគ្រិនក្នុងស្រុក តាមរយៈការស្វែងរកដៃគូ និងឱកាស វិនិយោគ, ជំរុញការប្រកួតប្រជែងឱ្យកាន់តែខ្លាំងក្លា ទាំងទីផ្សារក្នុងស្រុកនិងក្រៅស្រុក ដើម្បីចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
លោក សួន ម៉ិ ប្រធានសមាគមសហគ្រិនវីម៉ូកម្ពុជា លើកឡើងក្នុងជំនួបប្រចាំខែ រវាងសមាជិកសមាគម ក្រោមប្រធានបទ៖ បញ្ហាប្រឈមម្ចាស់អាជីវកម្ម នៅថ្ងៃទី ៦ ខែ កញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះថា ជុំវិញការការអភិវឌ្ឍន៍នេះ រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងនីតិកាលទី៧ នៃ រដ្ឋសភា សម្រេចបានសមិទ្ធផលជាច្រើន ជាពិសេសនៅក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ច, ជាក់ស្តែងនៅក្នុងរយៈពេល ១ឆ្នាំមកនេះ កម្ពុជាជំរុញការ នាំចេញមានកំណើនល្អប្រសើរ ហើយនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ នេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលរំពឹងថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងមានអត្រាក្នុងរង្វង់ ៦ ភាគរយ ដោយគាំទ្រដល់វិស័យជាច្រើន ដែលបានកំពុងងើបឡើងវិញជាបន្តបន្ទាប់។
លោក បន្តថា ជុំវិញការចូលរួមក្នុងសេដ្ឋកិច្ចនេះ វិស័យឯកជនក៏ជាដៃគូមួយយ៉ថសំខាន់ផងដែរ ក្នុងការចូលរួមបង្កើនសេដ្ឋកិច្ច ជាតិ ជាក់ស្តែងជារៀងរាល់ខែ សមាគមសហគ្រិនវីម៉ូកម្ពុជា តែងតែបានប្រមូលផ្តុំម្ចាស់អាជីវកម្មបានជួបជុំគ្នា ចែករំលែកចំណេះដឹង ការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ និងការបង្ហាញអំពីសក្តានុពល និងភាពអំណោយផលផ្សេងៗ ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានពង្រីកភាពជា ដៃគូយុទ្ធសាស្រ្តជាច្រើនដូចជា ការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិន, កម្ពុជា-កូរ៉េ និង RECP ជាដើម ដែលតាមរយៈ នេះ ម្ចាស់អាជីវកម្មត្រូវតែខិតខំពង្រឹងខ្លួន ដើម្បីជំរុញភាពជោគជ័យក្នុងការធ្វើអាជីវកម្មរបស់ពួកគាត់។
ជុំវិញការធ្វើអាជីវកម្មនេះ, សហគ្រិនក្នុងស្រុក បានបង្ហាញនូវការសប្បាយរីករាយ ដែលសមាគមសហគ្រិនវីម៉ូកម្ពុជា តែងតែ រៀបចំកម្មវិធីនេះជារៀងរាល់ខែ, នេះគឺជាការកម្មវិធីមានសារៈសំខាន់បំផុត ដើម្បីឱ្យម្ចាស់អាជីវកម្មបានជួបគ្នា បង្ហាញនូវចំណុចដែល ជួបប្រទះផ្សេងៗ ឬការចែករំលែកចំណេះដឹងថ្មីៗ ដើម្បីជំរុញការធ្វើអាជីវកម្មប្រកបទៅដោយថាមពល។
ក្នុងពិធីនេះដែរ, ឯកឧត្តម ងួន ស្តេចភក្តី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងធម្មការ និងសាសនា ក៏បានបង្ហាញនូវពុទ្ធិមួយចំនួនថា ជុំវិញការសិក្សា វិញ អ្នកដែលខ្លាំងពូកែ គឺជាការអ្នករៀនសូត្រឥតឈប់ឈរ ដោយឡែកការធ្វើអាជីវកម្មវិញក៏មិនខុសគ្នានោះដែរ គឺត្រូវការពង្រីក ចំណេះជំនាញ ដើម្បីរៀបខំខ្លួនអភិវឌ្ឍន៍ខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិតកម្ម ឱ្យឆ្លើយតបទៅនិងតម្រូវការទីផ្សារ ទើបយើងទទួលបានការគាំទ្រ និង ភាពជោគជ័យនៅក្នុងការធ្វើអាជីវកម្ម៕