ឯកឧត្តម ប៉ែន បូណា៖ ស្មារតីសន្តិភាពនិយមគោរពបទឈប់បាញ់កម្ពុជា ទទួលបានការគាំទ្រពីមេដឹកនាំពិភពលោក
នៅក្នុងសេចក្តីសង្ខេបព័ត៌មានប្រចាំថ្ងៃ ស្តីពី «លទ្ធផលនៃការអនុវត្តបទឈប់បាញ់រវាងកម្ពុជា-ថៃ» នៅព្រឹកថ្ងៃទី២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ឯកឧត្តម ប៉ែន បូណា រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានអង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល បានថ្លែងថា ស្មារតីសន្តិភាពនិយមក្នុងការគោរពបទឈប់បាញ់របស់កម្ពុជាទទួលបានការគាំទ្រកាន់តែខ្លាំងពីមេដឹកនាំពិភពលោក។
ឯកឧត្តម បានថ្លែងថា នៅក្នុងដំនាក់កាលនៃការអនុវត្តបទឈប់បាញ់រវាងកងទ័ពកម្ពុជា និងថៃ កម្ពុជាបានគោរពកិច្ចព្រមព្រៀងនេះយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួន ប្រកបដោយស្មារតីអត់ធ្មត់ខ្ពស់ ហើយតាមរយៈដំណើរបេសកកម្មចូលរួម កិច្ចប្រជុំកំពូលអង្គការសហប្រតិបត្តិការសៀងហៃបូករបស់ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ចាប់ពីថ្ងៃទី៣០ ខែសីហា ដល់ថ្ងៃទី១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ មេដឹកនាំពិភពលោកដែលបានចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ និងតាមរយៈជំនួបទ្វេភាគីជាមួយសម្ដេចធិបតីបានសម្ដែងការគាំទ្របទឈប់បាញ់ និងចង់ឃើញសុខសន្ដិភាពកើតឡើងរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងថៃ។
បើតាមអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា លោកជំទាវម៉ាលី សុជាតា បានបញ្ជាក់ថា មកដល់ព្រឹកថ្ងៃទី២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ស្ថានភាពនៅយោធភូមិភាគ៤ និងយោធភូមិភាគ៥ រវាងកម្ពុជា និងថៃ បន្តមានស្ថានភាពស្ងប់ស្ងាត់ធម្មតា ប៉ុន្តែកងទ័ពកម្ពុជានៅតែបន្តប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ជានិច្ច ប្រកបដោយស្មារតីអង់អាច និងទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ ខណៈកម្ពុជាបានបន្តអំពាវនាវឱ្យភាគីថៃគោរពឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួននូវកិច្ចព្រមព្រៀងបទឈប់បាញ់ដូចកម្ពុជាដែរ៕