ក្រសួងបរិស្ថានកម្ពុជា និងសហព័ន្ធសមាគមមេធាវីជប៉ុន ចុះ​អនុសារណៈ​ជាមួយ​គ្នា​ដើម្បី​ពង្រឹង​កិច្ច​ការ​ច្បាប់ និងអភិបាលកិច្ចបរិស្ថាន
នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦ នៅទីក្រុងតូក្យូ ប្រទេសជប៉ុន ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន បានដឹកនាំប្រតិភូ ចុះហត្ថ​លេខា​លើ​អនុសារណៈ​នៃ​កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិ​ការ​ជាមួយសហព័ន្ធសមាគមមេធាវីជប៉ុន Shiho-Shoshi ។
លោក Ozawa Yoshinori ប្រធានសហព័ន្ធ Shiho-Shoshi សមាគមមេធាវីជប៉ុន បាន​គូស​បញ្ជាក់​ថា ​នឹងគាំទ្រនិងបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយកម្ពុជា ដោយចូលរួម​ចំណែក​ដល់​ការព្យាករណ៍​បរិស្ថាននៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត បានគូសបញ្ជាក់ថា កិច្ចព្រមព្រៀងស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ មាន​គោលបំណងសម្រេចបាននូវគោលដៅសំខាន់ៗចំនួនបីគឺ (១) លើក​កម្ពស់​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​បរិស្ថាន​(2) ពង្រឹងតម្លាភាពក្នុងការអនុញ្ញាត និងអភិបាលកិច្ចបរិស្ថាន និង (៣)កសាង​ក្រប​ខ័ណ្ឌស្ថាប័ន​ឱ្យកាន់តែរឹងមាំសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតរដ្ឋមន្ត្រីបានបន្ថែមថា នៅពេលស្ថាប័នរបស់យើងមានតម្លាភាព ច្បាប់គាំទ្រ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយចីរភាព យើងនឹងបង្កើតបានមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃភាពជោគជ័យយូរអង្វែង៕