ការលក់ដូរទំនិញក្នុងរដូវកាលចូលឆ្នាំចិន-វៀតណាមនៅខេត្តសៀមរាប មិនមាន​ការ​ដំឡើង​ថ្លៃ​នោះ​ទេ
អាជីវករ និងកូនខ្មែរកាត់ចិន នៅខេត្ដសៀមរាប បានសម្ដែងការរីករាយ ក្នុង​ការ​លក់​ដូរ​គ្រឿង​រណ្ដាប់ ​ឬទំនិញផ្សេងៗ ដូចជានំផ្លែឈើ ផ្កា សម្រាប់សែនពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំចិន វៀតណាម នៅ​ឆ្នាំ​នេះ ​ដោយពួកគាត់លើកឡើងថា ទំនិញនៅឆ្នាំនេះមានតម្លៃធម្មតា ការ​លក់​ដូរ​មិន​មាន​ការ​ដំឡើង​ថ្លៃ​នោះ​ទេ។
អាជីវករនៅផ្សារ ក្រុងសៀមរាប បានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល​បី​ថ្ងៃ​នេះ​មាន​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​សែ​ស្រឡាយ​ចិន និងវៀតណាម ជាច្រើនបានមកទិញទំនិញ ក៏ដូជាសម្ភារៈ សម្រាប់សែន​ព្រេន​ក្នុង​ពិធី​ចូល​ឆ្នាំ​ចិន វៀតណាមហើយតម្លៃទំនិញមិនមានការតម្លើងថ្លៃនោះទេ។ ប៉ុន្ដែក្រុមអាជីវករ​សង្កេត​ឃើញ​ថា សន្ទុះចំនួនអ្នកមកទិញមានការធ្លាក់ចុះបន្ដិចបន្ទួច បើធៀបនឹងឆ្នាំ​២០២៥​កន្ល​ង​ទៅ​។
ក្រុមអាជីវករលើកឡើងថា ទំនិញដែលបានលក់ដូរដាច់ច្រើន មានដូចជាផ្កា នំសែន និងផ្លែឈើ ខណៈ​ដែលពួកគាត់ជាប់សែស្រឡាយចិន វៀតណាម តែងតែ​រក្សា​ប្រពៃណី​បុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណី​ចិន-វៀតណាម និងធ្វើពិធីសែនចូលឆ្នាំចិនជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
ជាមួយគ្នានេះ ប្រជាពលរដ្ឋសែស្រឡាយចិន បានលើកឡើងថា ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីចិន វៀតណាម​នេះ ធ្វើឡើងទៅតាមទំនៀមទម្លាប់របស់ពួកគាត់ ហើយការធ្វើបុណ្យ​ទាន​នេះ​បាន​ធ្វើ​ទៅ​តាម​លទ្ធភាព។ ពួកគាត់បន្ដថា តម្លៃទំនិញ ក៏ដូចជាសម្ភារៈសម្រាប់សំណែនបុណ្យនេះ គឺ​មាន​លក្ខណៈ​ធម្មតា។
ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ ពលរដ្ឋក៏បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​មាន​ការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់​ចំពោះ​ការ​អុច​ទៀន​ធូប ​ក្នុងពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំចិន វៀតណាមនេះ ខណៈដែល​ពិធី​នេះមា​ន​រយៈ​ពេល​៣​ថ្ងៃ​ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ដល់ថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦៕ អត្ថបទ៖ ឈិត សាវី