គយ បន្តពង្រឹងការបង្ក្រាបទំនិញខូចគុណភាព និងខុសច្បាប់ ពិសេសមុខទំនិញសាច់បង្កក
អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា អះអាងថា មន្រ្តីមានសមត្ថកិច្ចនឹងបន្តកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ទប់​ស្កាត់ និងបង្រ្កាបទំនិញខូចគុណភាព និងទំនិញគេចពន្ធឱ្យកាន់តែសកម្មឡើងថែមទៀត ជា​ពិសេស​លើមុខទំនិញសាច់បង្កកគ្រប់ប្រភេទ ចូលមកកម្ពុជា។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត គុណ ញឹម រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា ការទប់ស្កាតអំពើរត់ពន្ធផលិតផលពីសត្វ គឺជាកិច្ចការ​អាទិភាព​របស់​អគ្គ​នាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា។ នេះគឺជាវិធានការមួយ ត្រូវបានដាក់ចេញ​ក្នុង​វេទិកា​រាជ​រដ្ឋាភិបាល-វិស័យឯកជនលើកទី១៩ ដែលជាកាតព្វ​កិច្ច​បន្ថែម​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ការ​គ្រប់​គ្រង​នៃ​ការ​នាំ​ចូល ឬពង្រឹងការគេចបង់ពន្ធលើមុខទំនិញពីសាច់សត្វនេះ។ ជាក់ស្តែង ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥​កន្លង​ទៅ អគ្គនាយកដ្ឋានគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា បានបង្រាប និងដុតកម្ទេចចោលសាច់បង្កក និង​ទំនិញ​បង្កក​ដែលគ្មានគុណភាពចំនួនជិត ២០តោន។ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត គុណ ញឹម ថ្លែងដូចនេះ ត្រូវបា​នធ្វើងនៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦។
លោក ស្រ៊ុន ពៅ ប្រធានសមាគមអ្នកចិញ្ចឹមសត្វកម្ពុជា សង្កេតឃើញថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ អគ្គនាយក​ដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា បានយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការទប់ស្កាតទំនិញខូចគុណភាព និង​ទំនិញគេចពន្ធបានល្អប្រសើរគួរឱ្យកត់សម្គាល់ បើទោះជា មានជនខិលខូចមួយចំនួនតូច បាន​លួច​នាំ​ចូលសាច់បង្កកតាមច្រករបៀងខ្លះក៏ដោយ។
លោកថាសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៦នេះ វិស័យឯកជន​នៅ​តែ​បន្ត​ជឿជាក់​លើ​ការ​ទប់​ស្កាត​លើ​ទំនិញ​នាំ​ចូល​ដែល​គ្មាន​គុណភាព ព្រោះ ការររឹតបន្តឹងរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នាំ​ឱ្យអ្ន​ក​នំា​ចូល​គោរព​ច្បាប់​តាម​រយៈ​ការ​បង់ពន្ធត្រឹមត្រូវជូនរដ្ឋ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក ស្រ៊ុន ពៅ បន្តអំពាវនាវ​ដល់​អ្នក​ចិញ្ចឹម​សត្វ​ទាំង​អស់​ត្រូវពង្រឹងគុណភាពបន្ថែមទៀត ហើយសូមឱ្យអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច បន្តទប់​ស្កាត់​កា​រ​នាំ​ចូល​ទំនិញខុសច្បាប់ឱ្យខ្លាំងក្លាឡើងថែមទៀត។
សូមបញ្ជាក់ថា ដើម្បី​បង្កើន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ប្រមូល​ចំណូល​សម្រាប់​ផែន​ការ​សកម្ម​ភាព​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​២០២៦​ របស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បាន​ផ្ដល់​ការ​ណែ​នាំ​ឱ្យបន្តការយកចិត្តទុកដាក់ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងអំពើរត់គេចពន្ធ និងការនាំចូល ទំនិញ​ហាម​ឃាត់​នានា ព្រមទាំងការ​ពង្រឹង​អនុ​លោម​ភាព​ពាក់​ព័ន្ធ​វិធាន​ដើម​កំណើត​ចំពោះ​ផលិត​ផល​នាំ​ចេញ​៕ អត្ថបទ ៖ ធូ វិរៈ