ពលរដ្ឋភៀសសឹកជាង ៧០០គ្រួសារកំពុងបន្តស្នាក់នៅបណ្តោះអាសន្នក្នុងជំរំវត្តកោគមន
នៅថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះលោក ចន ផល្លីន អភិបាលរងស្រុកបន្ទាយអំពឹល ខេត្ត​ឧត្តរ​មាន​ជ័យ និងជាអនុប្រធានអចិន្រ្តៃយ៍គ្រប់គ្រង់ជំរំភៀសសឹក វត្តកោគមន បានឲ្យដឹងថា ចំនួន​បង​ប្អូន​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ភៀស​សឹក​ប្រមាណ​ជាង​៧០០​គ្រួសារ​ដែល​មិន​អាច​ទាន់​បាន​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​លំនៅ​ឋាន​វិញ​នោះ​បច្ចុប្បន្នកំពុងបន្តស្នាក់នៅបណ្តោះអាសន្ននៅទីតាំងជំរំសុវត្ថិភាពវត្តកោគមន ដោយ​ទទួល​បាន​ការ​មើលថែយ៉ាងម៉ត់ចត់។
តាមរយៈកិច្ចសម្ភាសន៍ជាមួយ BTV លោក ចន ផល្លីន បានលើកឡើងថា រាជាភិបាល និង​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត បានយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងចំពោះពលរដ្ឋភៀសសឹក ដែល​មិន​ទាន់​អាច​ត្រឡប់​ទៅ​​លំនៅដ្ឋានវិញបាន ជាពិសេស ការគិតគូរលើសុខសុវត្ថិភាពរបស់ពួកគាត់បើ​តាម​លោក​អភិបាល​រង​ស្រុកបន្ទាយអំពឹលបានឱ្យដឹងថា បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ភៀស​សឹក​ដែល​កំពុង​បន្ត​ស្នាក់​នៅ​ជា​បណ្តោះអាសន្ននៅជំរុំវត្តកោគមន ភាគច្រើនគឺជាពលរដ្ឋមកពីតំបន់ក្បែរព្រំដែន ជប់គគី ថ្មដោន ប្រាសាទតាមាន់ ប្រាសាទតាក្របី ដោយមួយចំនួនសុទ្ធសឹងជាគ្រួសារកងទ័ព ក្នុង​តំបន់​នោះ​។
ទន្ទឹមគ្នានោះដែរអាជ្ញាធរស្រុកបានរៀបចំកន្លែងឲ្យបងប្អូនស្នាក់នៅដោយមានការហូបចុកស្នាក់សមរម្យ​ផងដែរមិនឲ្យបងប្អូនភៀសសឹកណាមួយមានការលំបាកខ្វះខាតស្រៀងអាហារ ប្រចាំ​ថ្ងៃ​នោះ​ឡើយ​។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រោយមានការប៉ះទង្គិចដោយសង្រ្គាមឈ្លានពានរបស់យោធាថៃ បាន​ធ្វើ​ការ​បាញ់​ប្លោង​មក​លើ​អធិបតេយ្យកម្ពុជា បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​ភៀសសឹក​ដំបូង​អាជ្ញាធរ​បាន​រៀបចំ​ឲ្យ​ស្នាក់​នៅ​ជំរំ​វត្តភ្នំកំបោរ ប៉ុន្តែស្នាក់​នៅទីនោះ​មិន​មាន​សុវត្ថិភាព​ដោយ​យោធា​ថៃ​នៅ​បន្ត​បាញ់​ប្លោង​ក៏​បាន​ជម្លៀស​មក​ជំរំចុងកាល់ រួចបន្តឲ្យមកស្នាក់នៅជំរុំវត្តកោគមន វិញដើម្បីងាយ​ស្រួល​ក្នុង​ការ​គ្រប់​គ្រង និងបាននៅក្បែរមូលដ្ឋានរបស់បងប្អូនផងដែរ៕ អត្ថបទ៖ ឃិន សារិទ្ធ