មន្ទីរអប់រំរាជធានី វាយតម្លៃខ្ពស់ការខិតខំអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពកីឡាករ កីឡាការិនីចូលរួមកីឡាសិស្សបឋមសិក្សាជើងឯករាជធានី
ការប្រកួតកីឡាសិស្សបឋមសិក្សា ជើងឯករាជធានីភ្នំពេញ ឆ្នាំសិក្សា ២០២៥-២០២៦ បានបិទបញ្ចប់ដោយជោគជ័យ កាលពីចុងសប្តហ៍ទៅ នៅទីលានវិទ្យាល័យ ឥន្ទ្រទេវី បន្ទាប់ពីដំណើរការប្រកួតរយៈពេល៧ថ្ងៃ លើ៥ប្រភេទកីឡាទាំងកុមារ កុមារី ខណៈថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានីភ្នំពេញបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការប្រឹងប្រែងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពកីឡាករ កីឡាការិនីវ័យក្មេងចូលរួមប្រកួតក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ។
លោក អ៊ុក ចន្ថា អនុប្រធានមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានីភ្នំពេញបានលើកឡើងថា ក្នុងនាមមន្ទីរសូមកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះប្រតិភូដឹកនាំក្រុមកីឡា ដែលបានខិតខំបង្កើតក្រុម ដើម្បីចូលរួមប្រកួតជើងឯក ដែលជាកាយវិការ និងការចូលរួមដោយស្មោះក្នុងការកសាង និងអភិវឌ្ឍវិស័យកីឡានៅរាជធានីភ្នំពេញ តាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល «មនុស្សម្នាក់ត្រូវចេះលេងកីឡាមួយប្រភេទប្រចាំជីវិត»។ គោលបំណងនៃការប្រកួតនេះ គឺដើម្បីជំរុញដល់កុមារា កុមារីឱ្យចូលរួមហាត់ និងលេងកីឡាទៅតាមប្រភេទដែលពួកគេចូលចិត្ត និងចូលរួមកាត់បន្ថយនូវអំពើអបាយមុខក្នុងសង្គម។
លោក អ៊ុក ចន្ថា បានបន្ថែមថា នាពេលនេះជាកាយវិកាមួយ ក្នុងការខិតខំទៅតាមសមត្ថភាព ដែលខ្លួនបានហ្វឹកហាត់ ហើយបានយកចិត្តទុកដាក់គោរពបទបញ្ជាបច្ចេកទេសនៃប្រភេទកីឡានីមួយៗ ក្នុងការដណ្តើមយកជ័យលាភី ដើម្បីសម្រេចផែនការរបស់ខ្លួន ដែលបានកំណត់មក។ លោក អ៊ុក ចន្ថា បានកោតសរសើរដល់ក្រុមជ័យលាភី និងលើកទឹកចិត្តដល់ក្រុមមិនទទួលបានជ័យលាភីទាំងអស់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់បន្តបង្កើនសមត្ថភាព ដោយបន្តហ្វឹកហាត់ ដើម្បីត្រៀមចូលរួមប្រកួតថ្នាក់ជាតិ នៅរាជធានីភ្នំពេញ នាពេលខាងមុខ។
បើតាមរបាយការណ៍លោក សេង ស្រេង ប្រធានការិយាល័យកីឡា បានឲ្យដឹងថា ការប្រកួតកីឡាសិស្សបឋមសិក្សា ជើងឯករាជធានីភ្នំពេញបានដំណើរការប្រកួតរយៈពេល៧ថ្ងៃ ពីថ្ងៃទី០៨-១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ លើប្រភេទកីឡាចំនួន៥ ទាំងផ្នែកកុមារា និងកុមារី ដែលមានដូចជាប្រភេទកីឡាបាល់ទាត់ ១៤ក្រុម កីឡាបាល់ទះ១៨ក្រុម កីឡាបាល់បោះ ១៣ក្រុម អត្តពលកម្ម ១៥ក្រុម និងប្រភេទកីឡាវាយកូនឃ្លីលើតុ ៤ក្រុម សរុបប្រតិភូដឹកនាំ គ្រូបង្វឹក កីឡាករ កីឡាការិនី ១០៣២នាក់ (កុមារី ២៤២នាក់)។ គណៈកម្មការបច្ចេកទេសបានសម្រិតសម្រាំងបានម្ចាស់ជ័យលាភីលើប្រភេទកីឡាទាំង៥ និងទទួលបានពានរង្វាន់ មេដាយអមដោយថវិកាជ័យលាភីផងដែរ៕