ពលរដ្ឋជឿជាក់ថា ដំណើរទស្សនកិច្ចសម្តេចធិបតីនៅអាមេរិក និងអឺរ៉ុប គឺ​ជា​ស្ពាន​ឆ្ពោះ​ទៅ​ដោះ​ស្រាយ​ជម្លោះ​ព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ ដោយសន្តិវិធី
ពលរដ្ឋខ្មែរកំពុងរស់នៅបរទេសជឿជាក់ថា ដំណើរទស្សកិច្ចរបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជានៅអាម៉េរិក និងអឺរ៉ុប នឹងធ្វើពិភពលោក​កាន់​តែ​ចាប់​អារម្មណ៍​ជម្លោះ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-ថៃ ដែលអាចជួយបញ្ចេញសំឡេងអន្តរាគមន៍ដោះស្រាយជម្លោះនេះដោយសន្តិវិធី ដែល​កម្ពុជា​ប្រាថ្នា​ចង់បាន។
តាមរយៈវីឌីអូឃ្លីបដែលBTVទទួលបាននៅថ្ងៃទី១៧ខែកុម្ភៈនេះ លោក ហ៊ន វណ្ណនាដ ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​កំពុង​រស់នៅសហរដ្ឋអាម៉េរិកបានលើកឡើងថា សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា អញ្ជើញ​ចូលរួមក្នុង កិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពនៅសហរដ្ឋអាម៉េរិក គឺជាការ​លើក​ស្ទួយ​កិត្តិយស​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅ​លើ​ឆាកអន្តរជាតិ ជាពិសេសនឹងធ្វើឲ្យថ្នាក់​ដឹកនាំ​ពិភព​លោក​ចាប់​អារម្មណ៍​ជម្លោះ​ព្រំដែនក​ម្ពុជា-ថៃ ដែលប្រទេសថៃបានឈ្លានពានប្រទេសកម្ពុជា។
លោក ដាំ ភិរម្យ ពលរដ្ឋខ្មែរកំពុងរស់នៅប្រទេសកាណាដា បានលើកឡើងដែរថា តាមរយៈ​កិច្ច​ប្រជុំ​នេះ​លោកមានជំនឿយ៉ាងមុតមាំលើការដឹកនាំប្រកបដោយឆន្ទៈ ទស្សនៈវិស័យ និងការ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​របស់សម្តេច ធិបតី ក្នុងការបន្តថែរក្សាសន្តិភាព ស្ថិរភាព និងការដោះ​ស្រាយ​ជម្លោះ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-ថៃ ដោយសន្តិវិធី។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា បាន​ដឹក​នាំ​គណៈ​ប្រតិភូ​រាជ​រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាចូលកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព (Board of Peace) នៅរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក និងទស្សនកិច្ចការងារ នៅទីក្រុងហ្សឺណែវ ប្រទេសស្វីស និងទីក្រុងព្រុចសែល ប្រទេស​បែលហ្សិក ពីថ្ងៃទី១៥-២៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦៕ អត្ថបទ៖ទូច សោភ័ណ