គ.ជ.ប នឹង​ទទួលបាន SERVERS សម្រាប់គ្រប់​គ្រង​ទិន្នន័យ​អ្នក​បោះឆ្នោត​ដ៏​មាន​សារ​សំខាន់​ពី​ជប៉ុន​
អ្នកនាំពាក្យគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត (គ.ជ.ប) បានបញ្ជាក់ថា សម្ភារបរិក្ខារ បច្ចេក​ទេសប្រព័ន្ធម៉ាស៊ីនមេ (SERVERS) សម្រាប់​ការ​គ្រប់​គ្រង​ទិន្នន័យ​អ្ន​ក​បោះ​ឆ្នោត​ដែល​ជប៉ុន​ផ្តល់​គឺ ​មានទំហំធំជាងមុន និងបច្ចេកវិទ្យាការរីកចំរើនជាងមុន។ ហើយ​បើ​មាន​បញ្ហា​យ៉ាង​ណា​នោះក៏គ.ជ.ប នៅតែគ្រប់គ្រងស្ថានការណ៍បាន ដោយសារ​ច្បាប់​ដើម​ត្រូវ​រក្សា​ទុកនៅ​ក្នុង​អង្គ​ចង​ចាំ​ប្រកប​ដោយសុវត្ថិភាព។
ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា អ្នកនាំពាក្យ គ.ជ.ប បានឱ្យដឹងថា ជប៉ុន តែងតែយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការ រួម​សហការជាមួយ គ.ជ.ប ក្នុងការផ្តល់ជាបច្ចេកទេស និងសម្ភារ ដើម្បីធានាថា ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​កម្ពុជា​​មានភាពសេរី ត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌។ ក្នុងនោះអង់ចង់ចាំដែលជប៉ុនផ្តល់ឲ្យមកកម្ពុជា គឺ​ជា​ការ​បន្ត​និរន្តភាព នៃការរៀបចំបញ្ជីបោះឆ្នោតឲ្យកាន់តែប្រសើរ។ ដោយ​សារ​អង់​ចង​ចាំ​ដែល​ជប៉ុន​ផ្តល់​ឲ្យ​តាំង​ពីឆ្នាំ២០១៦ គឺផុតការធានារ៉ាប់រងទោះបីជាប្រើការបានក៏ដោយ។ ហើយ​ការ​បន្ត​ជួយ​របស់​ជប៉ុន​មាន​ទំហំធំជាងមុន និងបច្ចេកវិទ្យាក៏មានការរីកចំរើនជាងមុន។
ឯកឧត្តម​បានបញ្ជាក់ថា ការប្រើប្រាស់អង្គចងចាំរក្សាទុកប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ហើយកូពីស្ថាន ភាព​ដដែល​នេះយកមកប្រើប្រាស់ខាងក្រៅ ហើយបើមានការហេកយ៉ាងណានោះ ក៏គ.ជ.ប នៅ​តែ​គ្រប់​គ្រងស្ថានការណ៍បាន ដោយសារ​ច្បាប់​ដើម​ត្រូវ​រក្សា​ទុក​នៅ​ក្នុង​អង់​ចង​ចាំ​ប្រកប​ដោយ​សុវត្ថិភាព​។
សូមជម្រាបថា នៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន នឹងផ្តល់ជំនួយសម្ភារបរិក្ខារ បច្ចេក​ទេស​ប្រព័ន្ធម៉ាស៊ីនមេ (SERVERS) សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យអ្នកបោះឆ្នោត ដល់​គណៈ​កម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត (គ.ជ.ប) ក្រោមអធិបតី​ភាព​ឯក​អគ្គ​រាជ​ទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​ក​ម្ពុជា និងឯកឧត្តម ប្រាជ្ញា ចន្ទ ប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅទីស្តីការ គ.ជ.ប៕ អត្ថបទ៖ វង្ស សុភាព