ជំនាញព្រមានអំពីការផាកពិន័យម្ចាស់ទីតាំងជួលស្នាក់នៅដែលពាក់ព័ន្ធនឹងបទល្មើស Scam Online
ខណៈដែលអាជ្ញាធរកម្ពុជា កំពុងប្រតិបត្តិការបោសសម្អាតបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា (Scam Online) យ៉ាងសកម្ម មន្ត្រីជំនាញបានផ្ញើសារព្រមានដល់ម្ចាស់ទីតាំងជួលស្នាក់នៅទាំងឡាយ ឱ្យ ចូលរួមសហការរាយការណ៍អំពីវត្តមានជនបរទេស បើមិនដូច្នោះទេ ប្រសិនបើមានការរកឃើញបទល្មើស ក្នុងទីតាំងនោះ ម្ចាស់ទីតាំងនឹងប្រឈមនឹងការផាកពិន័យ។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សុខ នីត្យា ប្រធាននាយកដ្ឋានប្រឆាំងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យា បានឱ្យដឹងថា យុទ្ធ នាការបង្ក្រាបបទល្មើសឆបោកតាមអនឡាញ បានធ្វើរយៈពេលជាងមួយឆ្នាំមកហើយ និងបានបណ្តេញ ជនបរទេសបានរាប់ពាន់នាក់ចេញពីកម្ពុជា ក្នុងនោះ លោកក៏បានស្នើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ដែលជាម្ចាស់ផ្ទះជួល ម្ចាស់ខុនដូ ផ្ទះសំណាក់ និងសណ្ឋាគារទំាងអស់ ត្រូវផ្តល់ព័ត៌មានឱ្យអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចឱ្យបានគ្រប់ គ្រាន់ពាក់ព័ន្ធនឹងជនបរទេសស្នាក់នៅ។ បើមិនផ្តល់ព័ត៌មានជូនអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចទេ នៅពេលដែល រកឃើញ មានការប្រព្រឹត្តបទល្មើសឆបោកនេះអាចប្រឈមនឹងការផាកពិន័យក្នុង១នាក់១០០០ដុល្លារ។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ បានបន្តឲ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានប្តេជ្ញាយ៉ាងមុតមាំ នឹងបន្តបោសសម្អាត បទល្មើសមួយនេះឱ្យអស់ និងមិនឱ្យមានការវិលត្រលប់មកវិញសារជាថ្មី។ ទីតាំងណាដែលអាជ្ញាធរបាន ចុះបង្ក្រាបរួចហើយ ត្រូវបិទទាំងស្រុង ហើយបើកាស៊ីណូណានៅតែបន្តលួចលាក់ប្រព្រឹត្តបទល្មើសបែប នេះតទៅទៀត នឹងត្រូវដកអាជ្ញាបណ្ណតែម្តង៕ អត្ថបទ៖ មុត សុទ្ធ