និស្សិត​ទំនាក់​ទំនង​អន្តរជាតិ​មាន​សុទិដ្ឋិនិយម​ចំពោះ​សម្តេចធិបតី​បង្ហាញ​ឆន្ទៈ​ដោះស្រាយ​ព្រំដែន​ទៅ​កាន់​ពិភពលោក
ក្រុមនិស្សិតទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ មានសុទិដ្ឋិនិយមខ្ពស់ចំពោះសម្តេចធិបតី ក្នុងការ​បង្ហាញ​ឆន្ទៈ​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ព្រំដែនជាមួយប្រទេសថៃទៅកាន់ពិភពលោក តាមរយៈ​ការ​ប្រាប់​ការ​ពិត​អំពី​ការ​ឈ្លាន​ពាន​ទឹក​ដីពីសំណាក់ទាហានថៃ ។
ក្រោយ​ពេលសម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានផ្ដល់បទសម្ភាសជាមួយសារព័ត៌មាន អន្តរជាតិ រ៉យ​ទ័រ​កាល​ពីថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន សហរដ្ឋអាម៉េរិក ដោយ​បាន​លើក​ឡើង​អំពីបានរំលោភបទឈប់បាញ់ និងកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាព របស់ថៃ ដោយ​បាន​បន្ត​រំលោភ​បំពាន​ចូល​ជ្រៅ​មកក្នុងដែនអធិបតេយ្យភាពទឹកដីរបស់កម្ពុជានោះ ក្រុមនិស្សិត​សិក្សា​ស្រាវ​ជ្រាវ​លើ​កិច្ច​ការងារទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ បានបង្ហាញ​ការ​គាំទ្រ​លើ​គតិ​បណ្ឌិត​របស់​សម្តេច​ប្រមុខ​ថ្នាក់​ដឹក​នាំដែលបានលើកយកបញ្ហា ព្រំដែនបង្ហាញ​ប្រាប់​ពិភព​លោក​ឱ្យ​បាន​ដឹង​ច្បាស់​អំពី​ភាព​ពិត​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ដែលបានឈ្លានពានមកលើកម្ពុជា ទាំង​ដែល​កម្ពុជា​បាន​ប្រកាន់​ខ្ជាប់​យ៉ាង​ខ្ជាប់​ខ្ជួន​នូវ​បទឈប់បាញ់ និងកិច្ចព្រមព្រៀងទាំងឡាយ ដែលធ្លាប់បានព្រមព្រៀងគ្នា ទាំងទ្វេភាគី និង​អន្តរជាតិ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រាប់ពិភពលោកថា «មធ្យោបាយតែមួយគត់ដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់ នោះ គឺការប្រើប្រាស់យន្តការបច្ចេកទេសដែលមាន ដោយផ្អែកលើសន្ធិសញ្ញា ដោយ​ផ្អែក​លើ​កិច្ច​ព្រម​ព្រៀងទាំងអស់ដែលមាន។ ដូច្នេះហើយ សង្ឃឹមថា ថៃនឹងយល់ព្រម និងចាប់​ផ្តើម​អនុញ្ញាត​ឲ្យ ​JBC ធ្វើការឲ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន៕ អត្ថបទ៖ លីហេង