អ្នកនាំពាក្យ៖ កិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព បានផ្ញើសារទៅ​កាន់ពិភពលោក​អំពី​ស្មារតី​ស្រឡាញ់​សន្តិភាព​របស់​កម្ពុជា
តាមរយៈ​កិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព (The Board of Peace) នៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦​ នៅឯវិទ្យាស្ថានសន្តិភាពសហរដ្ឋអាម៉េរិក ដូណាល់ ជេ ត្រាំ ក្នុងរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន ក៏​បាន​ចូល​រួម​ផ្ញើសារដ៏សំខាន់ទៅកាន់ពិភពលោកអំពីសារសំខាន់នៃការបញ្ចប់ជម្លោះប្រដាប់អាវុធ ការ​សង្គ្រោះជីវិតមនុស្ស និងរម្លឹកអំពីបទពិសោធន៍អតីតកាលរបស់កម្ពុជា និង​ស្មារតី​សន្តិភាព​និយម​របស់​កម្ពុជា ដែលតែងតែតម្កល់សន្តិភាពជាអាទិភាពខ្ពស់បំផុត និងចង់ដោះស្រាយ​ទំនាស់ដោ​យ​សន្តិវិធីដោយផ្អែកលើច្បាប់អន្តរជាតិ។
ឯកឧត្តម ប៉ែន បូណា អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ថ្លែងតាមរយៈសន្និសីទសារព័ត៌មាននៅថ្ងៃទី ១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦នេះថា ដូចការគ្រោងទុក សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋ​មន្ត្រី​កម្ពុជា ​បានអញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព (The Board of Peace) នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅឯវិទ្យាស្ថានសន្តិភាពសហរដ្ឋអាម៉េរិក ដូណាល់ ជេ ត្រាំ ក្នុងរដ្ឋ​ធានី​វ៉ាស៊ីនតោន ជាមួយមេដឹកនាំនៃប្រទេសជាច្រើនទៀត។ សម្តេចបវរធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា ​ក៏ដូចជាមេដឹកនាំប្រទេសផ្សេងទៀតដែរ ត្រូវបានទទួល​ស្វាគមន៍​ដោយ​រាក់​ទាក់​កក់​ក្តៅ​ពី​ឯកឧត្តម​ ដូណាល់ ត្រាំ ប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាម៉េរិក។
នៅក្នុងសុន្ទរកថាបើកកិច្ចប្រជុំ ឯកឧត្តមប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ បានហៅចំៗ​ឈ្មោះ​ប្រធានា​ធិបតី​ និងនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ដែល​ជា​សមាជិក​ស្ថាបនិក​នៃ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​សន្តិភាព​ដើម្បី​ជា​ការ​ផ្តល់​កិត្តយស​អម​ជាមួយពាក្យពេចន៍កោតសរសើរជាច្រើន។ ពេលនិយាយពីឈ្មោះសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា ឯកឧត្តមប្រធានាធិបតី មិនភ្លេច​លើក​ឡើង​ពី​សង្គ្រាម​ដ៏​អាក្រក់​រវាង​កម្ពុជា​ថៃ។ នេះសបញ្ជាក់ថា សហគមន៍អន្តរជាតិបានដឹងឮ តាមដានយ៉ាងយកចិត្ត​ទុក​ដាក់​លើ​ជម្លោះ​ព្រំដែន​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ជាពិសេស​ការ​ចូល​កាន់​កាប់​ទឹក​ដី​កម្ពុជា​នៅ​ទីតាំង​មួយ​ចំនួន​ដោយ​បំពាន​ច្បាប់អន្តរជាតិពីសំណាក់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធថៃ និងការរារាំងប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជាង​៧​ម៉ឺននាក់​មិន​ឱ្យ​វិលត្រ​ឡប់​ទៅ​ផ្ទះសម្បែង​វិញបាន​គឺ​ជាបញ្ហា​ដែលពិភព​លោក​ផ្តោត​ការ​ចាប់​អារម្មណ៍​ខ្លាំង​។
អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាលបញ្ជាក់ជាថ្មីថា ក្នុងស្មារតីស្រឡាញ់សន្តិភាពនិងគោរពច្បាប់អន្តរជាតិ កម្ពុជា​បន្តអនុវត្តយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នូវបទ​ឈប់​បាញ់​និង​គ្រប់​ចំណុច​ទាំង​អស់​នៃ​សេចក្តី​ប្រកាស​រួម​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ​ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ក៏ដូចជាកិច្ចព្រមព្រៀងផ្សេងទៀតដែលមានស្រាប់។ កម្ពុជា​ប្រកាន់​ជំហរ​ម៉ឺង​ម៉ាត់​ក្នុងការការពារខ្សែព្រំដែនអន្តរជាតិកម្ពុជា-ថៃ ដែលបន្សល់ទុក​ដោយ​គណៈ​កម្មការ​ព្រំដែន​ឥណ្ឌូចិន​-សៀម និងគោរពគោលការណ៍ច្បាប់អន្តរជាតិ៕