រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ លក់ទឹកបោះដុំឲ្យប្រតិបត្តិករឯកជន ដើម្បីរួមគ្នាអភិវឌ្ឍន៍សង្គម-សេដ្ឋកិច្ច
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ ចុះកិច្ចព្រមព្រៀងលក់ទឹកបោះដុំ ជាទឹកស្អាតដែលមានគុណភាព ឱ្យប្រតិបត្តិករឯកជនបែកចាន ដើម្បី ចែកចាយបន្ត ចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់សុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសការផ្តល់ទឹកស្អាតដល់រោងចក្រ សហគ្រាស បម្រើក្នុងអាជីវកម្ម និងក៏ការទាក់ទាញវិនិយោគិនមកបណ្តាក់នៅតំបន់នោះបន្ថែម។
ឯកឧត្តម ឡុង ណារ៉ូ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយករដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ លើកឡើងក្នុងកិច្ច សម្ភាសន៍ ស្តីពីការលក់ទឹកបោះដុំ របស់រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ ក្នុងពិធីបិទសន្និបាតលទ្ធផលការងារអាជីវកម្មប៉ាន់ស្មានឆ្នាំ២០២៥ នៅថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នេះថា ជុំវិញការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតរបស់រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ បច្ចុប្បន្នមានសមត្ថភាពផលិតសរុប ប្រមាណក្នុងរង្វង់ ១ លានម៉ែត្រគូប ក្នុងមួយថ្ងៃ ខណៈការចែកចាយប្រចាំថ្ងៃក្នុងរង្វង់ ៩០ ម៉ឺនម៉ែត្រគូបប៉ុណ្ណោះ នៅសល់ ១០ ម៉ឺនម៉ែត្រ គូប ដែលរដ្ឋាករទឹកបាននិងកំពុងគិតគូរលក់ជូនដល់ប្រតិបត្តិករបែកចាន។
ឯកឧត្តមប្រតិភូ បន្តថា ជុំវិញការលក់ទឹកបោះដុំនេះ កន្លងមករដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សារណៈ នៃការយោគយល់គ្នា ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតដុំ រវាងរដ្ឋាករទឹក និងប្រតិបត្តិករទឹកស្អាតឯកជនអញ្ជាញ ស្ថិតនៅ ក្នុងស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្តាល ចំណែកការចុះហត្ថលេខាជាមួយប្រតិបត្តិករទឹកស្អាតឯកជនបែកចាន នេះគឺជាលើកទី២ ដើម្បីយកទៅ ចែកជូននៅក្នុងតំបន់របស់ខ្លួន ខណៈដែលពួកគាត់មានរោងចក្រ និងបណ្តាញទឹកស្អាតរួចជាស្រាច់ នេះគឺជាការចូលរួមចំណែកលើក កម្ពស់សុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសការផ្តល់ទឹកស្អាតដល់រោងចក្រ សហគ្រាស បម្រើក្នុងអាជីវកម្មនៅក្នុង តំបន់ទាំងនោះឱ្យកាន់តែ ប្រសើរ និងតាមរយៈនេះផងដែរ ក៏ការទាក់ទាញវិនិយោគិនមកបណ្តាក់នៅតំបន់នោះបន្ថែមទៀត ព្រោះថា មានទឹក មានភ្លើង និងមានផ្លូវ គឺមានការអភិវឌ្ឍ។
សូមបញ្ជាក់ថា សម្រាប់នីតិកាលទី៧នេះ តាមរយៈយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ-ដំណាក់កាលទី១, រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់យកអាទិភាព គន្លឹះ៥គឺ៖ មនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងបច្ចេកវិទ្យា ដោយបានបន្ថែម «បច្ចេកវិទ្យា» ទៅក្នុងអាទិភាពគន្លឹះទី ៥ ហើយ «ទឹក» ត្រូវបានរំកិល មកជាអាទិភាពទី៣។ ក្នុងន័យនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបន្តតួនាទីជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ខ្លួន ក្នុងការពង្រឹងការគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទឹក ស្អាត ព្រមទាំងបន្តអនុវត្តគោលនយោបាយ លើកទឹកចិត្តដល់វិស័យឯកជន ក្នុងការចូលរួមវិនិយោគលើវិស័យទឹកស្អាត ដើម្បីឆ្លើយតប ទៅនឹងតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋជាទូទៅ និងការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតក្នុងភូមិសាស្ត្រអាទិភាពដូចជា តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស, សួនបណ្ដុំ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងតំបន់ប៉ូលសេដ្ឋកិច្ច នៅបណ្តារាជធានីខេត្តជាដើម ដែលជាកត្តាចាំបាច់ក្នុងការរួមចំណែកជំរុញកំណើន សេដ្ឋកិច្ចជាតិ៕