កម្ពុជាដាក់ឱ្យដំណើរការទូទាត់បាគងទេសចរជាមួយប័ណ្ណវីសា ដើម្បីចូលរួមទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ការដាក់ឲ្យដំណើរការកម្មវិធីទូទាត់បាគងទេសចរ ជាមួយប័ណ្ណវីសា ដើម្បីផ្តល់ជូនដល់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ នូវសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្តុ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដោយអនុវត្តស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងជំរុញសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងសង្គម។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាលើកឡើង នៅក្នុងការដាក់ឲ្យដំណើរការកម្មវិធីទូទាត់បាគង ទេសចរ ជាមួយប័ណ្ណវីសា “BAKONG Tourists App with VISA” នៅថ្ងៃទី ២២ ខែ មករា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះថា ភាពជឿនលឿននា ពេលថ្មីៗនេះ នៅក្នុងបច្ចេកវិទ្យាទូទាត់ឆ្លងប្រទេស បានផ្លាស់ប្តូរទិដ្ឋភាពហិរញ្ញវត្ថុសកល ជាមួយនឹងប្រតិបត្តិការឆ្លងកាត់ព្រំដែននិង រូបិយប័ណ្ណ ការរួមបញ្ចូលនូវច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិត និងក្របខ័ណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិ ធ្វ់ឱ្យប្រសើរឡើងដល់ការធ្វើអាជីវកម្ម និងអ្នកប្រើប្រាស់។ ការអភិវឌ្ឍន៍ទាំងនេះ មិនត្រឹមតែសម្រួលដំណើរការទូទាត់ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញឱ្យមានការដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែច្រើន ដោយផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់បុគ្គល និងអាជីវកម្មខ្នាតតូច ឱ្យចូលរួមយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។ បញ្ហានេះ, ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា ក៏បានប្តេជ្ញាធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទូទាត់ ដើម្បីផ្តល់អាទិភាពដល់អន្តរប្រតិបត្តិការ និងសន្តិសុខ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការរបស់ ប្រជាពលរដ្ឋ និងធុរកិច្ចក្នុងស្រុក ជាពិសេសភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ដែលមកទស្សនាប្រទេសកម្ពុជា។
ចំណែកជុំវិញបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនេះ, ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដាក់ឱ្យដំណើរការកម្មវិធី BAKONG Tourists App តាំងពី ខែ សីហា ឆ្នាំ ២០២៤ ប្រព័ន្ធនេះគឺជាដៃគូធ្វើដំណើរដ៏ទូលំទូលាយ ដែលរចនាឡើងក្នុងគោលបំណង សម្រួលការទូទាត់តាមឌីជីថល សម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ និងធុរកិច្ចក្នុងស្រុក។ ចាប់តាំងពីការបើកដំណើរការមក ប្រព័ន្ធនេះបានផ្ដល់សិទ្ធិអំណាចដល់អ្នកប្រើ ប្រាស់ ជាមួយនឹងមុខងារដូចជា៖ ការបញ្ចូលទឹកប្រាក់ក្នុងគណនីរហ័ស និងងាយស្រួលតាមរយៈភ្នាក់ងារ, ដៃគូអាជីវកម្ម និងគម្រោង កាតអន្តរជាតិ, ការទូទាត់ឌីជីថលគ្មានពិបាក និងមានចំណុចប្រទាក់ងាយស្រួលប្រើប្រាស់។ ក្រៅពីការជួយសម្រួលដល់ប្រតិបត្តិការ ដោយកម្មវិធីនេះបានប្រើតភ្ជាប់យ៉ាងសំខាន់ រវាងភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ និងសហគមន៍ក្នុងតំបន់រស់រវើក, តាមរយៈការបង្ហាញអាជីវកម្ម ក្នុងស្រុក ទីតាំងសម្គាល់ វប្បធម៌ និងបទពិសោធន៍ពិតប្រាកដ។
ទាក់ទង NBC និង VISA, លោកជំទាវបណ្ឌិត បន្តថា ក្នុងដំណាក់កាលបន្ទាប់នេះ ក្រុមការងារបច្ចេកទេសនៃស្ថាប័នទាំងពីរ, បានសហការគ្នាក្នុងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពមុខងាររបស់កម្មវិធី និងធានាបាននូវប្រតិបត្តិការប្រកបដោយភាពរលូន ដោយការរួមបញ្ចូល ជាមួយ VISA កម្មវិធី Appnow អនុញ្ញាតឱ្យអ្នកទេសចរអន្តរជាតិ អាចភ្ជាប់កាត VISA របស់ពួកគេ ទៅកន់គណនីទេសចរណ៍ BAKONG ដែលបានបើកដំណើរការ ការផ្ទេរប្រាក់ដោយមិនចាំបាច់ប្រឹងប្រែង និងការទូទាត់ដោយគ្មានសាច់ប្រាក់ តាមរយៈ KHQR Codes ។ ភាពជឿនលឿននេះ បានបង្កើនប្រសិទ្ធភាព លុបបំបាត់តម្រូវការសាច់ប្រាក់។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បញ្ជាក់ថា ការដាក់ឱ្យដំណើរការកម្មវិធី “BAKONG Tourists App with VISA” គឺធ្វើឡើងស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងជំរុញសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងសង្គមដែលរួមបញ្ចូលគ្នា, តាមរយៈការ ជំរុញការច្នៃប្រឌិតថ្មី ក្នុងវិស័យធនាគារ និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុរបស់កម្ពុជា, គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះនិងពង្រឹងជំហររបស់កម្ពុជា ជាគោលដៅ ឆ្ពោះទៅមុខក្នុងប្រទេស ដើម្បីផ្តល់ជូនភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិនូវវិធីសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាពជាងមុន៕ អត្ថបទ៖ សុន រ៉ាឌី