ប្រមុខការពារជាតិកម្ពុជា រំលឹកដល់យោធិនការពារព្រំដែន៥០២ទំាងអស់ ត្រូវជៀសវាងឲ្យឆ្ងាយពីគ្រឿងញៀន
នាយឧត្តមសេនីយ៍ ទៀ សីហា ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា បានដាស់តឿន និងក្រើនរំលឹកដល់នាយទាហាន នាយទាហានរង ពលទាហានទាំងអស់នៅកងការពារព្រំដែន ៥០២ ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង គប្បីចូលរួមឲ្យបានសកម្មបន្ថែមទៀត ក្នុងការទប់ស្កាត់បទល្មើសគ្រឿងញៀន និងមិនត្រូវប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនជាដាច់ខាត។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញចុះសាកសួរសុខទុក្ខ និងជួបសំណេះសំណាល ដល់យោធិននៅទីបញ្ជាការកង ការពារព្រំដែន៥០២ ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង នាថ្ងៃទី៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ដែលនឹងឈានចូលមកដល់នៅពេលខាងមុខមនេះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ទៀ សីហា បានប្រាប់ដល់នាយទាហាន នាយទាហានរង ពលទាហានទាំងអស់ នៃបញ្ជាការការពារព្រំដែន៥០២ ដែលជាកម្លាំងជួរមុខនោះ ត្រូវធ្វើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឲ្យបានល្អ ជាមួយកម្លាំងប្រទេសជិតខាង ដើម្បីកសាងតំបន់ព្រំដែន ជាតំបន់សន្តិភាព កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការអភិវឌ្ឍ នាំមកនូវផលប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនប្រទេសទាំងពីរ(កម្ពុជា-ថៃ) ។
ជាមួយគ្នានោះឯកឧត្តមនាយឧត្តមសេនីយ៍ប្រមុខការពារជាតិ បានផ្តាំផ្ញើដល់«នាយទាហាន នាយទាហានរង និងពលទាហានកងការពារព្រំដែន ៥០២ និងកម្លាំងជួរមុខទាំងអស់ត្រូវចូលរួមទប់ស្កាត់គ្រឿងញៀន និងត្រូវជៀសអោយឆ្ងាយពីគ្រឿងញៀន»។
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីនោះដែរជំនួសមុខឱ្យមន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំងអស់ក្នុងទិសទី៣ លោកមេបញ្ជាការកងការពារព្រំដែន ៥០២ បានសម្តែងនូវការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅ និងគោរពថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅ ចំពោះនាយឧត្តមសេនីយ៍ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ ដែលបានដឹកនាំគណៈប្រតិភូ អញ្ជើញចុះសាកសួរសុខទុក្ខកង កម្លាំងជួរមុខនៅក្នុងទិសទី៣ យោធភូមិភាគទី៥ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ខណៈវត្តមានរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងការពារជាតិនេះ បានរួមចំណែកលើកទឹកចិត្តឲ្យបងប្អូនបំពេញភារកិច្ចកាន់តែទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរបន្ថែមទៀតជូនជាតិមាតុភូមិនោះ។
លោកមេបញ្ជាការកងការពារព្រំដែន ៥០២ ក៏បានឲ្យដឹងផងដែរថា ក្នុងរយៈពេលកន្លងមក នាយទាហាន នាយទាហានរង និងពលទាហាន កងការពារព្រំដែន ៥០២ បានយកចិត្តទុកដាក់ជាប្រចាំលើភារកិច្ចការពារអធិបតេយ្យបូរណភាពទឹកដី និងការពារសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមទាំងចូលរួមសហការ ទប់ស្កាត់បទល្មើសផ្សេងៗថែមទៀតនៅតាមព្រំដែនផងដែរ ជាពិសេសគឺករណីគ្រឿងញៀននេះតែម្តង៕ អត្ថបទបាន ចក់