ពលរដ្ឋស្រុកស្វាយជ្រំខេត្តស្វាយរៀងជាង៦០%បានទទួលការពិនិត្យនិងព្យាបាលជំងឺឥតគិតថ្លៃតាមរយៈបណ្ណ័មូលសមធម៌និងប័ណ្ណប.ស.ស
ស្វាយរៀង ៖ គោលនយោបាយជាតិលើកកម្ពស់សុខមាលភាពពលរដ្ឋរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈផ្ដល់បណ្ណ័សមធម៌និងបណ្ណ័ប.ស.ស ត្រូវបានពលរដ្ឋនៅគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានទូទាំងប្រទេសមានការគាំទ្រនិងអបអរសាទរចំពោះគោលនយោបាយខាងលើ ក្នុងនោះពលរដ្ឋស្រុកស្វាយជ្រុំខេត្តស្វាយរៀងប្រមាណជាង៦០% បានទៅទទួលយកសេវាព្យាបាលជំងឺ តាមរយៈបណ្ណ័សមធម៌ និងបណ្ណ័ប.ស.ស ក្នុងក្តីសោមនស្សរីករាយ ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ប៊ី ដាវី ប្រធានមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកស្វាយជ្រំ នៅថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ បានប្រាប់ទូរទស្សន៍ btv ឲ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅនេះ មន្ទីពេទ្យបង្អែកស្វាយជ្រំ បានផ្តល់សេវាពិនិត្យនិងព្យាបាលជំងឺពលរដ្ឋចំនួន២ម៉ឺន ៧០០ករណី ហើយបើគិតជាភាគរយដែលពលរដ្ឋមានបណ្ណ័មូលនិធិសមធម៏ និងបណ្ណ័ ប.ស.ស ចំនួន៦៨% អញ្ចឹងកន្លែងនេះគឺបាននយ័ថាមន្ទីរពេទ្យយើងបានការគាំទ្រពីពលរដ្ឋ ក្នុងនាមថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរពេទ្យសូមគោរពថ្លែងអំណរគុណចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាលដែលបានយកចិត្តទុកដាក់ផ្តល់បណ្ណ័មូលនិធិសមធម៏ និងបណ្ណ័ប.ស.ស ជូនដល់ពលរដ្ឋ ហើយក៏សូមផ្តាំផ្ញើដល់ពលរដ្ឋក្នុងស្រុកស្វាយជ្រំ និងបងប្អូនដែលរស់នៅខេត្តជិតៗនៅនិងមន្ទីរពេទ្យសូមអញ្ជើញមកទទួលយកសេវាពីមន្ទីរពេទ្យអោយបានគ្រប់ៗគ្នា ហើយសូមកុំគិតថាមានបណ្ណ័មូលនិធីសមធម៏ហើយ មន្ទីរពេទ្យមិនបានគិតធ្វើការពិនិត្យនិងព្យាបាលបងប្អូននោះមិនពិតទេ ។
បន្ទាប់ពីទទួលបានសេវាពិនិត្យនិងព្យាបាលជំងឺ នៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកស្វាយជ្រំ តំណាងពលរដ្ឋភូមិ (បឹងរ៉ៃ) ឃុំក្រោលគោ ស្រុកស្វាយជ្រំ បានមានចំណាប់អារម្មណ៏ ដោយសំដែងនូវការរីករាយ និងគោរពថ្លែងអំណរគុណចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាល សម្តេច មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីដែលសម្តេចបានគិតគូរលើសុខភាពពលរដ្ឋ តាមរយះផ្តល់បណ្ណ័មូលនិធិសមធម៏ និងបណ្ណ័ ប.ស.ស ដល់ពូកគាត់ដើម្បីពិនិត្យសុខភាពដោយឥតគិតថ្លៃ ។
លោក ប៊ី ដាវី ប្រធានមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រៅពីការងារផ្តល់សេវាពិនិត្យព្យាបាលជំងឺ ពលរដ្ឋដែលមានបណ្ណ័មូលនិធីសមធម៏ និងបណ្ណ័ ប.ស.ស មន្ទីរពេទ្យនូវបានទទួលពិនិត្យនិងព្យាបាលជំងឺដល់ជនពិការដោយគ្រោះផ្សេង និងជនពិការពីកំណើតឥតគិតថ្លៃផងដែរ ។