សម្តេចធិបតី ណែនាំឱ្យក្រសួងធម្មការពិចារណាបញ្ចូលកម្មវិធីសមាធិ ក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់ពុទ្ធិកសិក្សា
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញស្រោស្រពព្រះសុគន្ធវារីថ្វាយ និងប្រគេនសម្តេចព្រះមហាសង្ឃរាជ សម្តេចព្រះសង្ឃនាយក សម្ដេចព្រះសង្ឃនាយករង និងសម្ដេចចំនួន ៦ ព្រះអង្គ នៅវត្តបទុមវតី នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥នេះដែរសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្ដី បានតី ណែនាំឱ្យក្រសួងធម្មការ និងសាសនាពិចារណាដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីប្រតិបត្តិសមាធិ នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់ពុទ្ធិកសិក្សាគ្រប់កម្រិតសិក្សា។
សម្ដេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្ដី មានប្រសាសន៍ថា ការដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីប្រតិបត្តិសមាធិក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់ ពុទ្ធិកសិក្សាគ្រប់កម្រិត ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពអប់រំ កសាងឱ្យបានមូលធនមនុស្ស, មានទាំងសុខភាពផ្លូវកាយ, សុខភាពផ្លូវចិត្ត, បញ្ញាស្មារតី និងការទទួលខុសត្រូវ ក្នុងការរស់នៅក្នុងសង្គម។
ក្នុងឱកាសនោះសម្តេចធិបតី បានលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រសួងធម្មការ និងសាសនា បន្តសហការសាមគ្គីគ្នា និងមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយសហគមន៍សាសនាដទៃទៀត, ទាំងក្នុងថ្នាក់ជាតិ និងអន្តរជាតិ ដោយឈរលើគោលការណ៍សុខដុមនីយកម្មជាតិសាសន៍ ។ ទន្ទឹមនេះ, មន្ទីរធម្មការ និងសាសនាខេត្ត-ក្រុង ត្រូវបន្តរៀបចំដឹកនាំកិច្ចការសាសនា ក្នុងសហគមន៍ តាមរយៈកិច្ចសហការជិតស្និទ្ធជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំ និងគណៈកម្មការវត្តអារាម ព្រមទាំងអាជ្ញាធរមាន សមត្ថកិច្ចគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់។
សូមជម្រាបថា ការធ្វើសមាធិ គឺជាបច្ចេកទេសដ៏សាមញ្ញ ដោយយកសតិ និងស្មារតីទាំងស្រុងស្វែងយល់ពីខ្យល់ដង្ហើមចូលខ្យល់ដង្ហើមចេញ។ ការហាត់ធ្វើសមាធិតាមវិធីសាស្រ្តដោយសាមញ្ញនេះរយៈពេលប្រមាណពី១០ទៅ១៥នាទីនឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដូចជា ការរក្សាបាននូវលំនឹងខាងផ្លូវចិត្តទៅលើគ្រប់បញ្ហាទាំងអស់នៅពេលដែលចិត្តតម្កល់មាំ ដោយការចម្រើនសមាធិ ទោះបីមានបញ្ហាកើតឡើងក៏នៅតែមានតុល្យការផ្នែកខាងផ្លូវចិត្ត ក៏នៅតែមានលំនឹងផ្លូវចិត្តអាចគ្រប់គ្រងស្ថានការបាន៕អត្ថបទ៖វ៉ន ដារ៉ា