ល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរកំពុងផុលផុសលេងនៅតាមសាលារៀន មុនពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំជិតមកដល់
ល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរកំពុងផុលផុសលេងនៅតាមសាលារៀន មុនការប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំជិតមកដល់។ ជាក់ស្ដែង នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣មេសានេះ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្សនៅសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ រាជធានីភ្នំពេញ បានលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរជាច្រើនប្រភេទ។
លោក សូ ធី នាយកសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ នៅព្រឹកថ្ងៃទី០៣ ខែមេសានេះ បានប្រាប់BTVឱ្យដឹងថា ជាទម្លាប់មុនពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិជិតមកដល់ សាលាបានរៀបចំកម្មវិធីសូត្រមន្ត រាប់បាត្រ និងលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ដែលមានការចូលរួមពីលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ អាណាព្យាបាល និងសិស្សានុសិស្ស។ លោកបន្តថា ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ដើម្បីបណ្តុះស្មារតីដល់សិស្សានុសិស្សឲ្យស្រលាញ់ និងថែរក្សាទំនៀមទំលាប់ប្រពៃណីខ្មែរ ហើយការលេងល្បែងប្រជាប្រិយនោះមានដូចជា ចោលឈូង ទាញព្រ័ត្រ និងលាក់កន្សែងជាដើម។
សិស្សានុសិស្សសាលាចតុមុខ បានបង្ហាញអារម្មណ៍រីករាយពេលសាលាបានរៀបចំកម្មវិធីថ្ងៃនេះ ព្រោះបានធ្វើបុណ្យ ជួបជុំមិត្រភក្ដិ និងបានលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ។
មុនពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិ ចូលមកដល់ គេសង្កេតឃើញថា នៅតាមបណ្តាសាលារៀន វត្តអារាម ស្ថាប័នរដ្ឋ និងវិស័យឯកជននានា បានរៀបចំកម្មវិធីជួបជុំ ឬកម្មវិធីសង្ក្រាន្តយ៉ាងផុសផុស ដើម្បីអបអរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិ។
នៅឆ្នាំ២០២៥នេះ ពិធីបុណ្យចូលថ្មី ប្រពៃណីជាតិ នឹងរៀបចំធ្វើឡើង ក្នុងរយៈពេល៣ថ្ងៃ ពោលចាប់ពីថ្ងៃទី១៤ ដល់ថ្ងៃ១៦ ខែមេសា ដែលថ្ងៃទី១. ហៅថា ថ្ងៃមហាសង្រ្កាន្ត ថ្ងៃទី២.វារៈវ័នបត និងថ្ងៃទី៣.វារៈឡើងស័ក ឬហៅថាថ្ងៃឆ្លងឆ្នាំ៕ អត្ថបទ៖ ទូច សោភ័ណ