ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី លើកទឹកចិត្តដល់សមាជិក សមាគមវិទ្យុ និងទូរទស្សន៍អនឡាញសំឡេងជនពិការភ្នែក
ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ និងជាប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា នាល្ងាចថ្ងៃទី ១៨ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៥ បានចួបសំណេះសំណាល និងលើកទឹកចិត្តដល់សមាជិកសមាគមវិទ្យុ និងទូរទស្សន៍អនឡាញសំឡេងជនពិការភ្នែក។ ការលើកទឹកចិត្តនេះ គឺស្របពេលដែលសមាគមវិទ្យុ និងទូរទស្សន៍អនឡាញសំឡេងជនពិការភ្នែកកំពុងបន្តបេសកកម្មការងារ ផ្ដល់ជាឧត្តមប្រយោជន៍ជាច្រើនសម្រាប់ជនមានពិការភាពនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី បានឆ្លៀតឱកាសក្រោយចប់ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ដោយចួបសំណេះសំណាល់ និងលើកទឹកចិត្តដោយផ្ទាល់ដល់សមាជិក នៃសមាគមវិទ្យុ និងទូរទស្សន៍អនឡាញសំឡេងជនពិការភ្នែក។
ក្នុងការចួបសំណេះសំណាលនេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញឱ្យគ្រប់សមាជិកនៃសមាគម ទោះខ្លួនមានពិការភាពក្ដី ត្រូវតែប្រឹងប្រឹងរៀនសូត្រ ប្រឹងប្រែងបំពេញការងារ ដុះខាត់សមត្ថភាពឱ្យកាន់តែខ្លាំង។
ឯកឧត្តម បានផ្ដល់ជាអនុសាសន៍ផងដែរថា មិនត្រូវចាត់ទុកពិការភាពជាចំណុចខ្សោយរបស់ខ្លួននោះទេ។ ឯកឧត្តម លើកទឹកចិត្តផងដែរឱ្យពួកគេ យកសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ធ្វើជាគំរូ។
ក្នុងនាមជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមុខងារសាធារណៈផងដែរ ឯកឧត្តមលើកឡើងចំពោះមុខសមាជិកនៃសមមាគមថា បច្ចុប្បន្នរាជរដ្ឋាភិបាលផ្ដល់សិទ្ធិស្មើគ្នា ដោយគ្មានការរើសអើងសម្រាប់ជនមានពិការភាព។
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ជនមានពិការភាពដែលមានសមត្ថភាព អាចដាក់ពាក្យចូលរួមប្រកួតប្រជែងធ្វើជាមន្ត្រីរាជការ ដូចជនទូទៅដោយស្មើភាពគ្នា។ មានសមត្ថភាពពិតប្រាកដ មានឱកាសប្រកួតប្រជែង មានឱកាសជាប់ជាមន្ត្រីរាជការ។
ក្នុងការសំណេះសំណាលនេះដែរ ឯឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានលើកឡើងពីការបន្តគាំទ្រ និងជួយដោះស្រាយបញ្ហារបស់សមាគម។ លើសពីនេះ ឯកឧត្តមនឹងស្វែងរកភាគីឯកជន ដើម្បីចូលរួមក្នុងការជួយជ្រោមជ្រែងដំណើរការរបស់សមាគម។
សមាគមវិទ្យុ និងទូរទស្សន៍អនឡាញសំឡេងជនពិការភ្នែក ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ ២០១០។ បច្ចុប្បន្នសមាគមនេះ មានបុគ្គលិកសរុប ៩០នាក់ និងមានជនមានពិការភាពបំពេញការងាររហូតដល់ ៥០នាក់។ សមាគមនេះ ជាស្ថាប័នមួយដែលមានភាគរយជនមានពិការភាព បំពេញការងារច្រើនជាងគេនៅកម្ពុជា។ អត្ថបទ៖គឹមហុក