សម្ដេចតេជោ៖ សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មនៅពេលនេះ កម្ពុជា-ឥណ្ឌូណេស៊ី ត្រូវជំរុញកិច្ចសហការឱ្យបានខ្លាំងក្លាបន្ថែមទៀត
ភ្នំពេញ ៖ អំឡុងអញ្ជើញបំពេញទស្សនកិច្ចការងារនៅប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី និងទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅប្រទេ សទីម័រឡេស្ដេ នៅរសៀលថ្ងៃទី៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភាបានអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តមបណ្ឌិត មហាមេដ យូសុសកាឡា ប្រធានប្រតិបត្តិអង្គការអ្នកប្រជាធិបតេយ្យនិយមកណ្ដាលអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិក ចូលជួបសម្តែងការគួរសម។
អ្នកនាំពាក្យព្រឹទ្ធសភា ឯកឧត្ដម ជា ធីរិទ្ធ បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងជំនួបនេះសម្ដេចតេជោបានថ្លែងអំណរគុណ និងបង្ហាញក្ដីរីករាយដែលបានជួបឯកឧត្តមបណ្ឌិត មហាមេដ យូសុសកាឡា ដែលជាមិត្តចាស់ជាថ្មីម្ដងទៀត។ ក្នុងជំនួបនេះដែរ សម្ដេចតេជោក៏បានបញ្ជាក់ពីទំនាក់ទំនងល្អរបស់អ្នកដឹកនាំជំនាន់មុនដែលកំពុងបន្តមកដល់ពេលនេះ ដែលនេះគឺជាគំរូដ៏ល្អមួយសម្រាប់អ្នកដឹកនាំជំនាន់ក្រោយ ដែលត្រូវបន្តពង្រឹង និងពង្រីកចំណងទាក់ទងឱ្យកាន់តែរឹងមាំបន្ថែមទៀត។
ក្នុងជំនួបនេះដែរ សម្ដេចតេជោក៏បានរំលេចបន្ថែមពីបញ្ហាសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មដែលភ្ជាប់ជាមួយភូមិ សាស្ត្រនយោបាយដែលកំពុងកើតមានសព្វថ្ងៃនេះ។ បញ្ហាសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មនេះ សម្ដេចតេជោបាន ស្នើឱ្យកម្ពុជា-ឥណ្ឌូណេស៊ីត្រូវពង្រឹងលើវិស័យពាណិជ្ជកម្មនៃប្រទេសទាំងពីរឱ្យកាន់តែប្រសើរថែមទៀត។
ឯកឧត្ដម ជា ធីរិទ្ធ បន្ថែមថា ក្នុងជំនួបនេះដែរ សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ក៏បានលើកនូវទស្សនៈដោយស្នើឱ្យប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ានទាំងអស់ពង្រីកទំហំពាណិជ្ជកម្មជាមួយគ្នាបន្ថែមទៀត ប្រសើរជាងសម្លឹងទៅប្រទេសដែលនៅឆ្ងាយពីក្នុងតំបន់៕