សារមនី្ទរឧក្រិដ្ឋកម្មប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែង ប្រារព្ធទិវាជាតិនៃការចងចាំ ២០ឧសភា
នៅព្រឹកថ្ងៃទី២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥នេះ សារមនី្ទរឧក្រិដ្ឋកម្មប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែង(មន្ទីរ ស-២១) នៃក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានប្រារព្ធទិវាជាតិ នៃការចងចាំ ២០ ឧសភា ដើម្បីរំលឹកដល់ការឈឺចាប់ ខ្លោចផ្សា ការថ្កោលទោសឧក្រិដ្ឋកម្មដ៏ឃោរឃៅព្រៃផ្សៃក្នុងសម័យខ្មែរក្រហម និងប្តេជ្ញា រួមគ្នាទប់ស្កាត់របបនេះមិនឲ្យកើតមានជាថ្មីម្តងទៀត។
លោក សុង ភត្រា ប្រធានផ្នែកបណ្ណសារដ្ឋានរបស់សារមនី្ទរឧក្រិដ្ឋកម្មប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែង ថ្លែងប្រាប់ BTV ឱ្យដឹងនៅព្រឹកនេះថា សារមនី្ទរប្រារព្ធទិវាជាតិចងចាំ២០ឧសភា ផ្តោតលើការងារសំខាន់ចំនួន០៣ ទី១. ដើម្បីចូលរួមរំលឹកដល់ជនរងគ្រោះដែលបានបាត់បង់ជីវិតនៅក្នុងទីតាំងសារមនី្ទរទួលស្លែង ក៏ដូចជានៅទូទាំងប្រទេស ក្នុងរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ខ្មែរក្រហម ដោយមានការចូលរួមពីមន្រី្តបុគ្គលិក នៃសារមនី្ទរទួលស្លែង ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសារជនរងគ្រោះ បាននិមន្តព្រះសង្ឃ សូត្រមន្ត បង្សុកូល ឧទិ្ទសកុសលដល់ជនរងគ្រោះ។ ទី២. រៀបចំពិព័រណ៌ នូវព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធអំពីសាវតា ថាតើ២០ឧសភា រៀបចំឡើងតាំងពីពេលណា ហើយ២០ឧសភា សារមនី្ទរទួលស្លែង មានសារៈសំខាន់បែបណាខ្លះ? និងទី៣. ការអប់រំផ្សព្វផ្សាយជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់សារមនី្ទរទួលស្លែង ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់យុវជន ចុះមកទស្សនាទីតាំង ស្វែងយល់និងឆ្លុះបញ្ចាំងពាក់ព័ន្ធទៅនឹងប្រវតិ្តទីតាំង និងស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពប្រវតិ្តសាស្រ្តខ្មែរក្រហម។
ចំណែកអ៊ុំស្រី នៅ យឿន មានស្រុកកំណើតនៅខេត្តកំពង់ចាម បច្ចុប្បន្នរស់នៅរាជធានីភ្នំពេញ ដោយទទួលដំណឹងថា មានឈ្មោះបងប្រុស បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិតក្នុងរបបប្រល័យពូជសាសន៍ខ្មែរក្រហម ដែលមន្រី្តជំនាញរបស់សារមនី្ទរទួលស្លែង បានសិក្សាស្រាវជ្រាវស្វែងរកឃើញឈ្មោះបងប្រុសរបស់អ៊ុំស្រី ព្រមទាំងជូនដំណឹងដល់អ៊ុំស្រី ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសារ ហើយក៏បានមកចូលរួមឧទិ្ទសកុសលផលបុណ្យជូន។
សូមជម្រាបថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានយកថ្ងៃទី២០ ឧសភា ជាថ្ងៃបុណ្យជាតិ ហៅកាត់ថា “ទិវាជាតិនៃការចងចាំ” ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងសំណើរបស់អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកនៃសំណងសមូហភាពចំពោះជនរងគ្រោះ(ដើមបណ្តឹងរដ្ឋប្បវេណី)។ ក្នុងពិធីបុណ្យរំលឹកខួបនេះសាធារណជនអាចរៀបចំពិធីតាមបែបសាសនា ដើម្បីឧទ្ទិសដល់ញាតិមិត្តឬជនរងគ្រោះផ្សេងទៀតដើម្បីជួយព្យាបាលរបួសផ្លូវចិត្ត។ ដោយឡែកសារមន្ទីរឧក្រិដ្ឋកម្មប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែង បានប្រារព្ធទិវានេះតាមបែបសាសនា និងរៀបចំដំឡើងបដាផ្សព្វផ្សាយពីអត្ថន័យ និងប្រវត្តិ នៃ២០ឧសភា ដល់សាធារណជន។ ការរៀបចំពិធីសាសនានេះ គឺ ដើម្បីឧទ្ទិសដល់ជនរងគ្រោះដែលបានស្លាប់ក្នុងសម័យខ្មែរក្រហម និងក្នុងមន្ទីរ ស-២១៕ អត្ថបទ រដ្ឋា