ទិវាកុមារអន្តរជាតិ៖ អាណាព្យាបាលកុមារអំពាវនាវសប្បុរសជនរួមគ្នាជួយថវិកាជួយមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុបា្ជ
នៅថ្ងៃទី១ ខែមិថុនា ស្អែកនេះ ពោលគឺចំថ្ងៃទិវាកុមារអន្តរជាតិ ខួបលើកទី៧៦ នៅរមណីយដ្ឋានវប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្ត្រវត្តភ្នំ នឹងមានប្រារព្វបើកយុទ្ធនាការ “១ម៉ឺនរៀល ១ម៉ឺននាក់” ២០២៥ របស់មូលនិធិគន្ធបុប្ជាកម្ពុជា ដែលតាមរយៈការអនុវត្តយុទ្ធនាការ បណ្តាអាណាព្យាបាលកុមារតូច សូមអំពាវនាវសប្បុរសជនជាតិ អន្តរជាតិទាំងអស់ រួមគ្នាអនុវត្តយុទ្ធនាការនេះ ឧបត្ថម្ភថវិកា ជួយមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ជាកម្ពុជាទាំងអស់គ្នា។
បើតាមបណ្តាអាណាព្យាបាលមកពីតាមបណ្តាខេត្ត ដែលបានយកកូនតូចទៅព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ជាកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ បានថ្លែងប្រាប់BTV នៅថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភានេះថា ជាក់ស្តែងនៅពេលបច្ចុប្បន្ន និងតទៅថ្ងៃខាងមុខ គឺគ្រប់បណ្តាអាណាព្យាបាលនៅគ្រប់ទិសទី ដែលមានកូនតូចជួបជំងឺផ្សេងៗ គឺគេតែងតែមានតម្រូវការចាំបាច់ នាំកូនតូច មកប្រើប្រាស់សេវាសុខាភិបាលនៅមន្ទីរគន្ធបុប្ជាកម្ពុជា ដោយសារគេមានការជឿជាក់ ពេលយកកូនមកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យនេះ គឺជាសះស្បើយតែម្តង និងមានមិនការចំណាយថវិកាអ្វីទាំងអស់។
តាមរយៈ ទិវាកុមារអន្តរជាតិលើកទី៧៦ ឆ្នាំ២០២៥នេះដែរ បណ្តាអាណាព្យាបាលទាំងនោះ បានថ្លែងអំពាវនាវឲ្យបណ្តាសប្បុរសជនជាតិ អន្តរជាតិ ចូលរួមបរិច្ចាគថវិកាចូលមកមូលនីធិគន្ធបុបា្ជកម្ពុជា តាមរយៈយុទ្ធនាការ ១ម៉ឺនរៀល ១ម៉ឺននាក់ ដើម្បីឲ្យមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ជាកម្ពុជាបន្តបេសកកម្មការងារផ្តល់សេវាសុខាភិបាល មានគុណភាព សុវត្ថិភាព ភាពទុកចិត្ត ភាពជឿជាក់ ជួយដល់សង្គ្រោះ ព្យាបាលជំងឺកាចសាហាវនានាជូនដល់កុមារនានា ដែលជាកូនខ្មែរ ទំពាំងស្នងឬស្សីរបស់យើងទាំងអស់គ្នា។
តាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានឲ្យដឹងថា នៅថ្ងៃទី១ ខែមិថុនា ស្អែកនេះ ពោលគឺចំនឹងថ្ងៃពិភពលោកប្រារព្វទិវាកុមារអន្តរជាតិ លើកទី៧៦ មូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា នឹងរៀបចំពិធីបើកយុទ្ធនាការ ” ១ម៉ឺនរៀល ១ម៉ឺននាក់ ” ឆ្នាំ២០២៥ នៅបរិវេណរូបសំណាក់ លោកយាយពេញ ខាងត្បូងរមណីយដ្ឋានវប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្ត្រវត្តភ្នំ ស្ថិតក្នុងសង្កាត់វត្តភ្នំ ខណ្ឌដូនពេញ រាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវ បណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ប៊ុន ម៉ាណែត ប្រធានកិត្តិយស នៃមូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា៕ អត្ថបទ ស៊ុម សុខជា