ការបង្ក្រាបបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងជួញដូរមនុស្សនៅតែជាអាទិភាពរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាតាមរយះក្រសួងមហាផ្ទៃ នៅតែបន្ដធ្វើ ការងារប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស និងការឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដែលជាក្ដីកង្វល់រួម របស់ពិភពលោកមិនមែនសម្រាប់តែកម្ពុជាមួយនោះទេ។
លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង ដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាអនុប្រធានអចិន្ដ្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស បានថ្លែង ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន នៅថ្ងៃទី៣០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ អោយដឹងថា មកដល់ពេលនេះ គ្រប់ប្រទេសទាំងអស់នៅក្នុងពិភពលោក បានបង្ហាញនូវការយល់ឃើញដូចៗគ្នាថា ឧក្រិដ្ឋកម្មនៃការជួញដូរមនុស្ស កាន់តែមានភាពស្មុគស្មាញ និង កាន់តែពិបាកទប់ស្កាត់ ក្នុងចំណោមបទល្មើសទាំងឡាយ ដែលជាបទល្មើសឆ្លងដែនពីព្រោះតែក្រុមជនល្មើសមាននៅគ្រប់ទីកន្លែង រហូតមានអង្គការចាត់តាំងនៅពីខាងក្រោយខ្នង ។ ប៉ុន្ដែសម្រាប់កម្ពុជា នៅតែសហការយ៉ាងស្អិតរមួតជាមួយបណ្ដាប្រទេសនានានៅលើពិភពលោក ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងបទល្មើសនេះ។
លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង បានបន្ថែមទៀតថា កន្លងមកមន្ត្រីជំនាញពាក់ពន្ធ័របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ បាន បង្ក្រាប ទប់ស្កាត់ បទល្មើស ដែលឈានទៅដល់ការចាប់ឃាត់ខ្លួនជនល្មើសដែលភាគច្រើនជាជនបរទេស យកមកផ្តន្ទាទោស តាមច្បាប់ និងខ្លះទៀត ត្រូវបានបណ្តេញចេញ ជាច្រើនពាន់នាក់។ នៅពេលនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានៅតែ ប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំបន្តសហការជាមួយគ្រប់បណ្តាប្រទេសនៅលើពិភពលោក ដើម្បីទប់ស្កាត់ អោយបានកាន់ប្រសើរឡើង។ កិច្ចការងារទាំងអស់នេះកម្ពុជាបាន អនុវត្តតាំងពីពេលដែលកម្ពុជាមិនទាន់ស្គាល់អ្វី ដែលហៅថា ការជួញដូរមនុស្ស ឬឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញមកម្លេះ។
ឯកឧត្តមសន្តិបណ្ឌិត សុខ ផល រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ បានថ្លែងអះអាងថាបទល្មើសឆបោកតាមប្រពន្ធ័អនឡាញ និង អំពើជួញដូរមនុស្សកើតឡើងដំបូងនៅអំឡុងឆ្នាំ១៩៩០ ដែលផ្តើមចេញការប្រើប្រាស់ទំនាក់ទំនងតាមអ៉ីម៉ែល រហូតវិវត្តន៍ដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន បច្ចេកវិទ្យាកាន់តែទំនើប នាំអោយជនល្មើស កាន់តែបង្កើនវិធីសាស្រ្តថ្មីៗ ដើម្បីឆបោកតាមអនឡាញនេះ។ កម្ពុជាមិនមែនជាបង្កើតអោយមានបទល្មើសទាំងនោះឡើយ ប៉ុន្តែកម្ពុជាក៏ជាប្រទេសដែលរងគ្រោះ ព្រោះតែក្រុមជនល្មើសបានយកកម្ពុជាទីតាំងដើម្បីប្រព្រឹត្តិបទល្មើស។ ឯកឧត្តមសន្តិបណ្ឌិត សុខ ផល បានបន្តទៀតថា ក្រសួងមហាផ្ទៃ បានប្រើប្រាស់នូវយុទ្ធសាស្ដ្រចំនួន៤ធំៗ រួមមាន ការបង្ការ, ទប់ស្កាត់, ការអនុវត្តច្បាប់ និងការគាំពារសង្គមសម្រាប់ជនរងគ្រោះ។ លោកស្រីសង្កត់ធ្ងន់ទៀតថា ក្រៅពីយុទ្ធសាស្ដ្រទាំង៤នេះហើយក៏ទាមទារដាច់ខាតឲ្យមានកិច្ចសហការជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធទាំងជាតិ និងអន្ដរជាតិ ព្រមទាំងការចូលរួមរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ផងដែរ។
គណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស ក៏ដូចជាក្រសួងមហាផ្ទៃ តាំងពីដំណាក់ការនៃការដឹកនាំរបស់សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង រហូតមកដល់ឯកឧត្តម អភិសន្ដិបណ្ឌិត ស សុខា គឺបានផ្សព្វផ្សាយនូវរបាយការណ៍នៃកិច្ចប្រតិបត្តិការជារៀងរាល់ឆ្នាំជូនសាធារណៈជន ដើម្បីអាចសិក្សាបាននូវអ្វីដែលជាលទ្ធផល នៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា លើការងារប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស។ កម្ពុជាបានប្រើប្រាស់យន្ដការដែលមានស្រាប់ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៧ រហូតដល់ឆ្នាំ២០១៤ បានបង្កើតនូវយន្ដការរួមមួយ ដែលហៅថា គណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស ហៅកាត់ (គ.ជ.ប.ជ) មាន២២ក្រសួង ស្ថាប័នជាសមាជិក និង៥អង្គភាពជំនាញ ចូលរួមក្នុងប្រតិបត្តិការ ក្នុងនោះក៏មានរដ្ឋបាលថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិផងដែរ ៕
ព័ត៌មាន4 days agoសម្ដេចធិបតី និងលោកជំទាវបណ្ឌិត សួរសុខទុក្ខគ្រួសារវីរកងទ័ពពលី វីរកងរាជអាវុធហត្ថពលី និងវីរនគរបាលពលី
ព័ត៌មាន5 days ago រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ និង WFP ចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងតម្លៃ ១.៥ លានដុលដុល្លារ ដើម្បីគាំទ្រការស្ដារជីវភាពរស់នៅ និងការលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភក្នុងសហគមន៍ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយជម្លោះព្រំដែននៅកម្ពុជា