អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិ ស្នើឲ្យសមត្ថកិច្ចចាត់វិធានការផ្លូវច្បាប់លើជនដែលក្លែងជាយោធា ហើយបង្ហោះព័ត៌មានមិនពិតតាមព្រំដែន
នាយឧត្តមសេនីយ៍ ឈុំ សុជាត អ្នកនាំពាក្យរបស់ក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា បានស្នើឲ្យក្រសួងមានសមត្ថកិច្ចចាត់វិធានការឲ្យបានម៉ឺងម៉ាត់បំផុត ចំពោះសកម្មជនក្រុមប្រឆាំង មានឈ្មោះថា អែម ពិសិដ្ឋ ដែលបានក្លែងបន្លំជាយោធា ហើយបានផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានមិនពិត ទាក់ទងនឹងទាហានជួរមុខដែលកំពុងការពារព្រំដែន។
តាមរយៈបណ្តាញសង្គមហ្វេសបុក និងឆាណែលតេលេក្រាម នារសៀលថ្ងៃទី១០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៥នេះ នាយឧត្តមសេនីយ៍ ឈុំ សុជាតិ បានលើកឡើងថានាថ្មីៗនេះ មានការក្លែងធ្វើជាទាហានជួរមុខដោយបុគ្គលឈ្មោះ អែម ពិសិដ្ឋ ភេទប្រុស អាយុ៣៧ឆ្នាំ ហើយបានផលិតវីដេអូបង្ហោះតាមគណនី TIKTOK ឈ្មោះ «AMY RICHARD310» និងហ្វេសប៊ុកឈ្មោះ «PISETH PG EM» ដើម្បីញុះញង់បំបាក់ទឹកចិត្តកងទ័ព ធ្វើឱ្យសាធារណជនជាច្រើនមានការយល់ច្រឡំ។ ជាក់ស្តែង បុគ្គលឈ្មោះ អែម ពិសិដ្ឋ នេះ មិនមែនជាយោធិននោះទេ។ រូបគេគឺជាសកម្មជនក្រុមប្រឆាំង ដែលមានតួនាទីជាប្រធានបណ្តាញយុវជនកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសថៃ ហើយមានស្រុកកំណើតនៅភូមិចំការអណ្តូង ឃុំចំការអណ្តូង ស្រុកចំការលើខេត្តកំពង់ចាម។
អ្នកនាំពាក្យរបស់ក្រសួងការពារជាតិរូបនេះ បានលើកឡើងទៀតថា ការសម្តែងគ្រងឯកសណ្ឋានកងទ័ពក្លែងក្លាយ និងសកម្មភាពនានារបស់បុគ្គលនេះ ដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់កងទ័ព គឺជាទង្វើខុសច្បាប់ដ៏ធ្ងន់ធ្ងរបំផុត ដែលត្រូវតែមានវិធានការ មិនអាចលើកលែងបាន ជាពិសេសក្នុងពេលដែលកងទ័ពកម្ពុជាកំពុងប្រឈមមុខនឹងកងទ័ពថៃ នៅចំណុចព្រំដែនរវាងប្រទេសទាំងពីរ។ «ខ្ញុំសូមស្នើឱ្យក្រសួងមានសមត្ថកិច្ច ចាត់វិធានការផ្លូវច្បាប់លើជននេះ ឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់បំផុត»។
តាមរយៈបណ្តាញសង្គមនេះដែរ នាយឧត្តមសេនីយ៍ ឈុំ សុជាតិ ក៏សូមអំពាវនាវដល់អ្នកប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គម និងប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ កុំជឿលើការឃោសនាបោកបញ្ឆោត ដូចករណីខាងលើនេះ និងសូមមានការប្រុងប្រយ័ត្ន កុំចែកចាយព័ត៌មានទាំងឡាយដែលប៉ះពាល់ដល់កងទ័ព និងសូមតាមដានព័ត៌មានផ្លូវការដែលចេញពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងក្រសួងការពារជាតិ ដែលជាប្រភពព័ត៌មានមានភាពត្រឹមត្រូវ ពិតប្រាកដ និងអាចជឿទុកចិត្តបានផងដែរ៕ អត្ថបទ៖ បាន ចក់