ប្រធានគណបក្សប្រជាជន អំពាវនាវឲ្យពលរដ្ឋរួមគ្នាប្រឆាំងក្រុមជ្រុលនិយម ដែលចង់បំផ្លិតបំផ្លាញសុខសន្តិភាព
ភ្នំពេញ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានគណបក្ស ប្រជាជនកម្ពុជា និងជាប្រធានព្រឹទ្ធសភា បានប្រកាសអំពាវនាវ ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ត្រូវរួមគ្នា ថែរក្សាការពារសន្តិភាពឱ្យបានគង់វង្ស និងរួមគ្នាកម្ចាត់ចលនាជ្រុលនិយម ឱ្យអស់ពីសង្គមកម្ពុជា មិនទុកឱ្យវាមកបំផ្លាញ សុខសន្តិភាពដែលកំពុងកើតមាននាពេលសព្វថ្ងៃនេះបាននោះឡើយ ។
ក្នុងឱកាប្រារព្ធពិធីអបអរសាទរ ខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៧៤ (២៨ មិថុនា ១៩៥១-២៨ មិថុនា ២០២៥) ថ្ងៃបង្កើតគណបក្ស ប្រជាជនកម្ពុជា នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថា សន្តិភាពពេញលេញ និងការឯកភាពជាតិ ឯកភាពទឹកដីទាំងស្រុង ជាសមិទ្ធផលដ៏វិសេសវិសាលដែលយើងសម្រេចបានមកយ៉ាងលំបាក តាមរយៈនយោបាយឈ្នះ ឈ្នះ ដោយឆ្លងកាត់ការតស៊ូ ការអត់ធ្មត់ និងការទប់ទល់នឹងកត្តាអវិជ្ជមានច្រើនណាស់។ ប៉ុន្តែសន្តិភាពនៅមានការគំរាមកំហែងនៅ ឡើយពីសំណាក់ក្រុមជ្រុលនិយមមួយក្តាប់តូច ដែលព្យាយាមធ្វើឱ្យសង្គម មានការបែកបាក់ពោរពេញដោយកំហឹង ការភាន់ច្រឡំ និងភាពសម្លប់ សំដៅឈានទៅផ្ដួល រំលំរាជរដ្ឋាភិបាលតាមមធ្យោបាយ ហិង្សា ដែលផ្ទុយពីរដ្ឋធម្មនុញ្ញ និងគោលការណ៍នៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យជាដើម។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថា« ដូច្នេះ យើងត្រូវអរគុណសន្តិភាព ត្រូវរួមគ្នាថែរក្សាការពារសន្តិភាពឱ្យបានគង់វង្ស និងរួមគ្នាកម្ចាត់ចលនាជ្រុលនិយមឱ្យអស់ពីសង្គមកម្ពុជា មិនទុកឱ្យវាមកបំផ្លាញសន្តិភាពបានឡើយ»។
ជាមួយគ្នានោះដែរសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខដឹកនាំគណបក្សកាន់អំណាចក៏បានអំពាវនាវ ដល់បងប្អូនជនរួមជាតិទាំងអស់គប្បីត្រូវបញ្ឈប់សកម្មភាពទាំងឡាយណា ដែលមានលក្ខណៈជ្រុលនិយម ផ្ទុយនឹងច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ ដោយសម្តេចបានសង្កត់ធ្ងន់ថា« ខ្ញុំក៏សូមយកឱកាសនេះ បញ្ជាក់ថែមទៀតថា ចំពោះជនទាំងឡាយ ដែលនៅតែបន្តសកម្មភាព ជ្រុលនិយម បំពានរដ្ឋធម្មនុញ្ញ និងច្បាប់ជាធរមាន ត្រូវ បញ្ឈប់សកម្មភាពរបស់ខ្លួន បើពុំដូច្នោះទេ អ្នកនឹងពុំអាចគេចផុតពីសំណាញ់ច្បាប់បានឡើយ»។
ជាមួយគ្នានោះដែរសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ក៏បានរំលឹកផងដែរថា សាមគ្គីភាពជាតិជាអាយុជីវិត របស់ជាតិ មានសាមគ្គីភាពទើបជាតិរស់ បើបែកបាក់សាមគ្គីភាព ជាតិនឹងត្រូវស្លាប់ ដោយប្រវត្តិសាស្រ្តបាន បង្ហាញច្បាស់ និងគ្រប់គ្រាន់ហើយនូវហេតុផលនេះ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតថា គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដែលបានជ្រោងទង់មហាសាមគ្គីជាតិនៅគ្រប់ដំណាក់កាល និងបន្តអនុវត្ត កតព្វកិច្ចនេះប្រកបដោយជំហរទទួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុតចំពោះវាសនាជាតិ ក្រោមដំបូលរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងបាវចនា ជាតិ សាសនា ព្រះមហាក្សត្រ៕ អត្ថបទ បាន ចក់