នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង អំពាវនាវពលរដ្ឋឱ្យបន្តចូលរួមការពារសន្តិភាព ដើម្បីទទួលបានសមិទ្ធផលអភិវឌ្ឍន៍ជឿនលឿន
កំពង់ស្ពឺ៖ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបន្តចូលរួមការពារសុខសន្តិភាព ដើម្បីទទួលបានសមិទ្ធផលអភិវឌ្ឍ និងរីកចម្រើនជឿនលឿន។
នៅថ្ងៃទី១២ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង និងលោកជំទាវ ប៉ែន ចន្នី បានអញ្ជើញក្នុងពិធីបុណ្យផ្កាសាមគ្គីក្នុងវត្តត្រពាំងវែង ឃុំព្រះនិពាន្ធ ស្រុកគងពិសី ខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងមានការចូលរួមពីអាជ្ញាធរ គណបក្សស្រុក ព្រមទាំងប្រជាពុទ្ធបរិស័ទជាច្រើននាក់។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង បានពាំនាំនូវការផ្តាំសួរសុខទុក្ខពីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភា និងសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី ដែលតែងតែយកចិត្តទុកចំពោះប្រជាពលរដ្ឋ មិនថាទាំងក្នុងវិស័យអាណាចក្រ និងពុទ្ធចក្រ។
ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងនាមនាយករងខុទ្ទកាល័យសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី តែងតែយកចិត្តទុកដាក់នាំយកថវិកាជួយដល់វិស័យព្រះពុទ្ធសាសនា ដូចជាការកសាងសមិទ្ធផលនានាក្នុងវត្តរាម ។
ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត បានរម្លឹកជូនប្រជាពលរដ្ឋថា តាមរយៈនៃការឆ្លងកាត់របបប្រល័យពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់នឹងមិនអាចរស់រានមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្នឡើយ ប្រសិនមិនមានការរំដោះពីថ្ងៃ ៧ មករា ១៩៧៩ ជាពិសេសការពលី យកជីវិតធ្វើជាដើមទុនរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត បន្តថា ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់មិនអាចបំភ្លេចបានឡើយចំពោះភាពអង់អាចក្លាហានរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ ដែលបានសង្គ្រោះជាតិមាតុភូមិរហូតទទួលបានការវិវឌ្ឍន៍រីកចម្រើន ព្រមទាំងមានការបោះឆ្នោតស្របតាមលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ថ្លែងថា ទោះបីក្នុងតម្លៃណាក៏ដោយប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ពិសេសយុវជនត្រូវការពារដាក់ខាតនូវសុខសន្តិភាពពេញលេញ និងការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើន។
បន្ថែមលើសពីនេះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍កិត្តិសង្គហបណ្ឌិត បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋសូមកុំជឿតាមការញុះញង់របស់ក្រុមជនអគតិនៅក្រៅប្រទេសដែលតែងតែមានចេតនាបំផ្លិចបំផ្លាញសុខសន្តិភាព និងសមិទ្ធផលនានា ក៏ដូចជាផលប្រយោជន៍របស់ប្រជាពលរដ្ឋម្តងហើយម្តងទៀតតាមគ្រប់រូបភាព។