អតីតយុទ្ធជន និងពលរដ្ឋធ្លាប់ឆ្លងកាត់សម័យសង្គ្រាមគាំទ្រការបង្កើតច្បាប់ភេរវកម្ម
អតីតយុទ្ធជន និងពលរដ្ឋធ្លាប់ឆ្លងកាត់សម័យសង្គ្រាម យល់ឃើញថា ការតាក់តែងច្បាប់ដាក់ក្រុម ជ្រុលនិយមទៅជាក្រុមភេរវកម្ម គឺអាចធានានិរន្តរភាពសុខសន្តិភាពនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងស្នើដល់រាជរដ្ឋាភិបាលគួរពន្លឿនការបង្កើតច្បាប់ថ្មីនេះ តាមសំណើផ្តួចផ្តើមរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភា ។
អតីតយុទ្ធជនរស់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ នៅថ្ងៃទី១៣ ខែមករា នេះ បានប្រាប់BTVថា ជាការពិត ណាស់កន្លងទៅ និងបច្ចុប្បន្ន ក្រុមជ្រុលនិយមនៅក្រៅប្រទេស តែងតែអុជអាលប្រជាពលរដ្ឋឱ្យប្រឆាំងរាជរដ្ឋាភិបាលស្របច្បាប់ ដែលកើតចេញពីឆន្ទៈរបស់ប្រពលរដ្ឋ។ ការអុជអាលដដែលៗ គឺដើម្បីផលប្រ យោជន៍បក្សពួកខ្លួនប៉ុណ្ណោះ មិនបានគិតគូរពីផលប្រយោជន៍ប្រទេសជាតិពិតប្រាកដនោះទេ ម្លោះហើយ ការបង្កើតច្បាប់ថ្មី ដាក់ក្រុមជ្រុលនិយមទៅជាក្រុមភេរវកម្ម ពិតមានជាមានសារសំខាន់ណាស់ ដើម្បីធានា និរន្តរភាពសុខសន្តិភាពនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។
អតីតយុទ្ធជន បានសំដែងការគាំទ្រចំពោះគំនិតផ្ចតើមរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន ព្រឹទ្ធសភា ឱ្យបង្កើតច្បាប់ដាក់ក្រុមជ្រុលនិយមនៅក្រៅប្រទេសជាក្រុមភេរវកម្ម។
ពលរដ្ឋធ្លាប់ឆ្លងកាត់សម័យសង្គ្រោម បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ន ប្រទេសជាតិ មានសុខសន្តិភាព ពេញលេញ រស់នៅសុខស្រួល ដូច្នេះពួកគេមិនស្តាប់តាមការញុះញង់របស់ក្រុមជ្រុលនិយមដែលមានបំណងចង់ផ្តួលរម្លំរាជរដ្ឋាភិបាលស្របច្បាប់នោះទេ។ លើសពីនេះ ប្រជាពលរដ្ឋបានស្នើដល់រាជរដ្ឋាភិបាល គួរពន្លឿនការបង្កើតច្បាប់ដាក់ក្រុមជ្រុលនិយមទៅជាក្រុមភេរវកម្ម ដើម្បីទប់ស្កាត់អស្ថិរភាពសង្គម។
គំនិតផ្តួចផ្ដើមរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភា បង្កើតច្បាប់ដាក់ក្រុមជ្រុលនិយម ទៅជាក្រុមភេរវកម្ម ត្រូវបានអ្នកនយោបាយ ក្រុមអង្គការស៊ីវិល ប្រជាពលរដ្ឋ និងស្ថានប័នពាក់ព័ន្ធនានា ប្រកាសគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់៕ អត្ថបទ៖ សោភ័ណ