ធនាគារជាតិបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋលើកទី៣០ ក្នុងទំហំជួញដូរ ៥០០ប៊ីលានរៀល
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋលើកទី៣០ ក្នុងទំហំជួញដូរមានទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៥០០ប៊ីលានរៀល កំណត់ ដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ដោយមានតម្លៃចារឹកក្នុងមួយប័ណ្ណ ១ លានរៀល នៅក្នុងឥណប្រតិទានដែលមានកំណត់ នៅតាម ចំនួនឆ្នាំនីមួយៗ។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ចេញសេចក្តីជូនដំណឹង ស្តីពីការបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋលើកទី ៣០ ដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ នៃការដាក់ឱ្យដេញថ្លៃមូលបត្ររដ្ឋ ដោយប្រព្រឹត្តទៅថ្ងៃទី ២២ ខែ មករា ឆ្នាំ ២០២៤ ខាងមុខនេះ តាមប្រព័ន្ធដេញថ្លៃលើថ្នាលរបស់ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (National Bank of Cambodia Platform – NBCP) ចាប់ពីម៉ោង ៨ ព្រឹក ដល់ម៉ោង ២ រសៀល។
ចំពោះការដាក់ដេញថ្លៃនៃការបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋនេះ គឺជាភេទមូលបត្រឥណប្រតិទាន (ការទូទាត់ ឬកាលកំណត់) ១ ឆ្នាំ, ដោយមានទំហំសរុប (មិនមានការកំណត់), មានតម្លៃចារឹកមួយឯកតា (ឬមួយប័ណ្ណ) ១ លានរៀល, អត្រាគូប៉ុង ២,៨០% (ថេរ), ថ្ងៃទូទាត់នៅថ្ងៃទី ២៤ ខែ មករា ឆ្នាំ២០២៥, ចំណែករយៈពេលទូទាត់គូប៉ុង នឹងធ្វើឡើងរៀងរា់ ខែម្តង និងមានកំណត់លក្ខខណ្ឌ ជាច្រើនទៀត នៅក្នុងសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
ជុំវិញការបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋនេះ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏បានជម្រាបជូនដំណឹងដល់វិនិយោគិនសក្កានុពលទាំង អស់ នៃការអនុលោមតាមច្បាប់ស្តីពីហិរញ្ញវត្ថុ សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២៥ និងក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយ ស្តីពីការអភិវឌ្ឍមូលបត្រ រដ្ឋ ២០២៣-២០២៨ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល, ក្នុងនោះសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នឹងធ្វើការបោះផ្សាយលក់ មូលបត្ររដ្ឋ តាមរយៈការដេញថ្លៃនៅលើថ្នាលរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា NBCP ក្នុងទំហំ ៥០០ ប៊ីលានរៀល សមមូលប្រមាណ ១២៣ លានដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់ជាហិរញ្ញប្បទានចំណាយលើការវិនិយោគនៅលើវិស័យជាច្រើន ដែលជាវិស័យអាទិភាពរបស់ រាជរដ្ឋាភិបាល និងក៏ជាការរក្សាតុល្យភាពថវិកាជាតិផងដែរ៕ អត្ថបទ៖ សុន រ៉ាឌី