ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា៖រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាត្រៀមផែនការរួចជាស្រេចដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាស្រូវជូនកសិករ
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានលើកឡើងថា ចំពោះបញ្ហាស្រូវអង្ករ ក្រសួងមិនបានព្រងើយកន្តើយនោះទេ ពោលគឺបានរៀបចំផែនការ ក៏ដូចជាវិធានការណ៍នានាផ្សេងទៀត ដើម្បីអន្តរាគមន៍ជួយដល់ប្រជាកសិករ ករណីប្រសិនបើប្រជាកសិករជួបបញ្ហាធ្លាក់ថ្លៃស្រូវក្រោមតម្លៃដើមផលិត។
នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្តីពីស្ថានភាពថ្លៃស្រូវ និងការប្រមូលផលស្រូវប្រាំង នៅរសៀលថ្ងៃទី១៥ ខែមករានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ឌិត ទីណា បានមានប្រសាសន៍ថា នាពេលកន្លងមក មន្រ្តីរបស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ តែងតែចុះពន្យល់ប្រជាកសិករធ្វើម៉េចកាត់បន្ថយថ្លៃដើម ថ្លៃជី ថ្លៃថ្នាំ ប៉ុន្តែទទួលបានទិន្នផលស្រូវខ្ពស់ និងការចងក្រងសហគមន៍ទំនើបជាដើម។ ឯកឧត្តម បានបន្តថា ក្រៅពីនេះ ក្រសួងក៏បានលើកទឹកចិត្តប្រជាកសិករឱ្យងាកមកដាំពូជស្រូវសែនក្រអូប០១ ដោយសារពូជនេះ ផ្ដល់ទិន្នផលខ្ពស់ និងជាពិសេសមានម្លៃខ្ពស់នៅលើីផ្សារជាតិ និងអន្តរជាតិ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បានបញ្ជាក់ថា ជាដំណោះស្រាយបន្ទាន់ពេលនេះ ខណៈដែលមានការលើកឡើង និងត្អូញត្អែររបស់ពលរដ្ឋអំពីបញ្ហាស្រូវធ្លាក់ថ្លៃ ក្រសួងនឹងត្រៀមអន្តរាគមន៍ ប្រសិនបើតម្លៃស្រូវធ្លាក់ក្រោមតម្លៃដើមផលិតមែនទែន និងមួយទៀតត្រៀមអន្តរាគមន៍នៅពេលដែលចូលឆ្នាំចិន-វៀតណាមខាងមុខ និងអស់ទីផ្សារ និងវិធានការណ៍មួយចំនួនផ្សេងទៀត ដែលក្រសួងត្រៀមរួចអស់ហើយ គិតគូរនូវអ្វីដែលអាក្រក់បំផុត និងគិតគ្រប់ជំហានជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង ក៏ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់ស្ថាប័ន គិតគ្រប់រូបភាពដែលអាចមាន និងវិធានការទប់ទល់រួចជាស្រេច។
សូមបញ្ជាក់ថា នៅថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ ក្នុងពិធីបើកសម័យប្រជុំព្រឹទ្ធសភា សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានប្រធានព្រឹទ្ធសភាកម្ពុជា បានថ្លែងបញ្ជាក់ឲ្យដឹងថា ការឈានដល់វិបត្តិតម្លៃស្រូវ បន្ទាប់ពីឥណ្ឌាបានបញ្ចេញស្រូវទៅលើទីផ្សារ ក្នុងនោះប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ីក៏បានកាត់បន្ថយការនាំចូល ហើយទាំងកម្ពុជា ទាំងវៀតណាម និងថៃ សុទ្ធតែចាល់ដូចគ្នា ប៉ុន្ដែឆ្នាំនេះ ជាឆ្នាំដែលកម្ពុជាអាចសល់ស្រូវលើសពីឆ្នាំមុនៗដែលមានប្រហាក់ប្រហែលជា ៧លានតោនសម្រាប់បម្រើឱ្យការនាំចេញ»៕