សត្វតុកកែប្រភេទថ្មី ត្រូវបានអ្នកវិទ្យាសាស្រ្តរកឃើញនៅតំបន់ភ្នំថ្មកំបោរ ភ្នំខ្ពស់ ក្នុងខេត្តបាត់ដំបង
សត្វតុកកែប្រភេទ Hemiphyllodactylus khpoh ត្រូវបានចាត់ថ្នាក់ ជាប្រភេទថ្មី ដោយអ្នកវិទ្យាសាស្រ្ត បន្ទាប់ពីបានរកឃើញនៅតំបន់ភ្នំថ្មកំបោរ ភ្នំខ្ពស់ ក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តបាត់ដំបង។
ប្រភេទថ្មីនេះត្រូវបានរកឃើញក្នុងអំឡុងពេលនៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវជីវៈចម្រុះ នៅតំបន់ភ្នំថ្មកំបោរ ក្នុងកិច្ចសហការរវាងអង្គការសត្វព្រៃ និងរុក្ខជាតិកម្ពុជា ក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រុមអ្នកជំនាញប្រភេទឧរង្គសត្វ នៃសាកលវិទ្យាល័យ La Sierra ហើយក្រោយមកប្រភេទនេះត្រូវបានបញ្ជាក់ថាជាប្រភេទថ្មីចំពោះវិទ្យាសាស្រ្ត ផ្អែកលើទិន្នន័យផ្នែករូបសាស្រ្ត និង និងម៉ូលេគុល ក៏ដូចជាភាពខុសពីប្រភេទតុកកែដទៃផ្សេងទៀតក្នុងអំបូរតែមួយ។
តុកកែប្រភេទ Hemiphyllodactylus ដែលត្រូវបានប្រទះឃើញក្នុងអំឡុងពេលស្រាវជ្រាវនេះ មានតែមួយក្បាលតែប៉ុណ្ណោះ ដែលមានការពិបាកក្នុងការប៉ាន់ស្មានអំពីចំនួន ឬស្ថានភាពអភិរក្សរបស់ប្រភេទនេះ។
ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា ន្ត្រីនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានបង្ហាញសេចក្ដីសោមនស្សរីករាយ និងកោតសរសើរចំពោះការសិក្សាស្រាវជ្រាវលើប្រភេទីវម្រុះក្នុងំបន់ការពារធម្មជាតិកម្ពុជា។ ឯកឧត្តមបន្តថា ការរកឃើញប្រភេទជីវចម្រុះថ្មីនេះ គឺបានបង្ហាញអំពីការចូលរួមការពារធនធានធម្មជាតិ ជីវៈចម្រុះ និងសម្បត្តិមនុស្សជាតិឱ្យបានល្អប្រសើរនៅតាមតំបន់ការពារធម្មជាតិ។
ឯកឧត្តមថ្លែងថា៖«ធនធានធម្មជាតិដែលកម្របានបង្ហាញវត្តមានក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិរបស់កម្ពុជា នេះបង្ហាញពីការរីកចម្រើនប្រភេទជីវៈចម្រុះថ្មីៗដែលពិភពលោកអត់មានហើយកើតមាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ បើសិនជាមានការបំផ្លាញ ការគ្រប់គ្រងមិនបានល្អទេ គឺមិនមានទាំងប្រភេទសត្វកម្រ ក៏ដូចជាប្រភេទជីវៈចម្រុះថ្មីមិនអាចកើតឡើងបានដែរ»។
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា លទ្ធផលនេះគឺជាការបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ និងបរិស្ថាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងការចូលរួមកាន់តែប្រសើរថែមទៀតនៅក្នុងការរីកចម្រើនប្រភេទជីវៈចម្រុះ និងការថែរក្សាភពផែនដីរបស់កម្ពុជា៕