នៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាលខេត្តឧត្តរមានជ័យ បច្ចុប្បន្នខ្វះទាំងគ្រូបង្រៀន និងអគារសិក្សា ដែលជាតម្រូវការចាំបាច់
ឧត្តរមានជ័យ៖ លោក បុិច រតនា ប្រធានមន្ទីរអប់រំយុវជន និងកីឡាខេត្តឧត្តរមានជ័យ បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នយើងនៅមានបញ្ហាប្រឈមខ្វះខាត ដូចជា៖ ខ្វះគ្រូបង្រៀន ខ្វះអគារសិក្សា និងសម្ភារៈមួយចំនួនដែលជាតម្រូវការចាំបាច់ផងដែរ។
ថ្លែងអង្គបើកសន្និបាតបូកសរុបលិទ្ធផលវាយតម្លៃការងារអប់រំយុវជន និងកីឡាឆ្នាំ២០២៣-២០២៤ លើកទិសដៅអនុវត្តបន្តការងារឆ្នាំ២០២៤-២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ (អភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្សឆ្ពោះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០ ដែលប្រព្រិត្តិទៅក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ហូ សំបូរ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា និងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីអភិបាលរងខេត្តមន្ទីរស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជុំវិញខេត្ត លោកគ្រូអ្នកគ្រូជាច្រើនកុះករ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ នៅសាលប្រជុំមន្ទីរអប់រំយុវជន និងកីឡា ខេត្តឧត្តរមានជ័យ។
លោកប្រធានមន្ទីរអប់រំយុវជន និងកីឡាខេត្ត បានបន្តថា ដើម្បីសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យមូលធនមនស្សឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍនៅកម្ពុជាសម្រប់ឆ្នាំ២០៥០នោះ គឺយើងគម្បីត្រូវបង្កើនធនធានមនុស្សប្រកបដោយចំណេះដឹងពីទីប្រជុំជនដល់មូលដ្ឋានដាច់ស្រយាលដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សអាចមានលទ្ធភាពបានសិក្សាគ្រប់គ្រាន់។
នាពេលនេះដែរឯកឧត្តម ហូ សំបូរ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា បានធ្វើការកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងការងារកន្លងមក របស់មន្ទីរអប់រំ ក៏ដូចជាលោកគ្រូអ្នកគ្រូគ្រប់រូប ដែលបានធ្វើឲ្យសាលាទទួលបាននូវស្នាដៃល្អៗ ក្នុងការប្រឡងប្រណាំងប្រកួតប្រជែងរបស់សាលារៀងខ្លួននោះ។
ឯកឧត្តម ហូ សំបូរ បន្តទៀតថា យើងមានឱកាសបានសិស្សារៀនសូត្រ និងមានអគារសិស្សាថ្មីៗ ច្រើនជាន់ និងមានគ្រូបង្រៀនប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈចំណេះដឹង គឺដោយសារយើងមានសន្តិភាពពេញលេញ និងមានការយកចិត្តទុកដាក់គិតគូរខ្ពស់ជាអាទិភាពលើវិស័យអប់រំពី រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តែងតែផ្ដោតការយកចិត្តគិតគូរខ្ពស់លើវិស័យអប់រំនេះ ដែលជាវិស័យចម្បង៕