សហរដ្ឋអាមេរិកនិយាយថា បទឈប់បាញ់នៅហ្កាហ្សា នឹងចាប់ផ្ដើមតាមការគ្រោងទុក ទោះនៅមានចំណុចខ្ទាស់ក៏ដោយ
រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអាមេរិក លោក Antony Blinken បាននិយាយកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍សប្ដាហ៍នេះថាបទឈប់បាញ់នៅដែនដីហ្កាហ្សា នឹងដំណើរការតាមការគ្រោងទុកនៅថ្ងៃអាទិត្យ១៩មករាសប្ដាហ៍នេះ ទោះបីជាក្រុមអ្នកចរចានៅបន្តដោះស្រាយចំណុចខ្ទាស់នៅនាទីចុងក្រោយក៏ដោយ។
ស្របពេលការខ្វែងគំនិតគ្នាជាយូរមកហើយនៅតែបន្តក្នុងចំណោមរដ្ឋមន្ត្រី អ៊ីស្រាអែលបានពន្យារពេលកិច្ចប្រជុំគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ដើម្បីផ្តល់សច្ចាប័នលើបទឈប់បាញ់ជាមួយក្រុមហាម៉ាស ហើយរបាយការណ៍ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយបាននិយាយថា ការបោះឆ្នោតអាចកើតឡើងនៅថ្ងៃសុក្រ ឬថ្ងៃសៅរ៍សប្ដាហ៍នេះ ទោះបីជាកិច្ចព្រមព្រៀងនេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងត្រូវបានអនុម័តក៏ដោយ។
អ៊ីស្រាអែលបានស្តីបន្ទោសក្រុមសកម្មប្រយុទ្ធចំពោះភាពជាប់គាំងនេះ ទន្ទឹមនឹងយន្តហោះចម្បាំងអ៊ីស្រាអែលបានវាយកតំន់ហ្កាហ្សាក្នុងការវាយប្រហារដ៏ខ្លាំងក្លាបំផុតមួយចំនួនអស់រយៈពេលជាច្រើនខែ។ អាជ្ញាធរប៉ាឡេស្ទីនបាននិយាយថា មនុស្សយ៉ាងហោចណាស់ ៨៦ នាក់ត្រូវបានសម្លាប់ក្នុងមួយថ្ងៃ ចាប់តាំងពីបទឈប់បាញ់ត្រូវបានប្រកាស។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រុមហាម៉ាស លោក អ៊ីហ្សាត អេល- រីស៊ីក ( Izzat el-Reshiq) បាននិយាយថា ក្រុមនេះនៅតែប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះកិច្ចព្រមព្រៀងបទឈប់បាញ់ ដែលគ្រោងចូលជាធរមានចាប់ពីថ្ងៃអាទិត្យ ដើម្បីបញ្ឈប់ការបង្ហូរឈាមរយៈពេល១៥ ខែ។
លោក Blinken បានប្រាប់សន្និសីទសារព័ត៌មាននៅទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោនថា នេះមិនមែនជារឿងគួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើលទេ ដែលថានៅក្នុងដំណើរការ និងការចរចាមានបញ្ហាប្រឈម និងភាពលំបាកនោះ អ្នកអាចនឹងដោះស្រាយចំណុចខ្ទាស់បាន។
មន្ត្រីអាមេរិកម្នាក់សុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះបាននិយាយថា ភាគីនានាកំពុងដំណើរការល្អក្នុងការបំបាត់ឧបសគ្គនៅនាទីចុងក្រោយ។ មន្ត្រីរូបនោះបានប្រាប់សារព័ត៌មានរ៉យទ័រថា លោកគិតថាអ្វីៗនឹងដំណើរការទៅតាមការគ្រោងទុក៕