សម្តេចធិបតី៖ រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងដំឡើងប្រាប់ឧបត្ថម្ភជានិច្ចដល់អតីតយុទ្ធជន និងអតីតកងកម្លាំងគ្រប់ប្រភេទ
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានអះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានបន្តគិតគូរជានិច្ច ក្នុងការដំឡើងប្រាប់ឧបត្ថម្ភដល់អតីតយុទ្ធជន និងអតីតកងកម្លាំងគ្រប់ប្រភេទ ស្របទៅតាមស្ថានភាពជាក់ស្តែង និងទៅតាមលទ្ធភាពថវិកាដែលរដ្ឋមាន ខណៈគោលនយោបាយនេះនឹងធ្វើឡើងជារៀងរហូត ដោយគ្មានការរាថយនោះទេ គ្រាន់តែឆ្នាំខ្លះមានតិចឆ្នាំខ្លះមានច្រើនតែប៉ុណ្ណោះ។
នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការសមិទ្ធផលសំខាន់ៗ ក្នុងភូមិប៊ុនរ៉ានីសែនជ័យដំណាក់ទ្រយឹង ស្ថិតនៅក្នុងឃុំព្រងិល ស្រុកភ្នំក្រវាញ ខេត្តពោធិ៍សាត់ នាថ្ងៃទី២០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលមិនដែលទុកអតីតយុទ្ធជនណាម្នាក់ចោល ឬទុកឲ្យនៅឯកោដូចការលើកឡើងរបស់ជនអគតិមួយចំនួននោះឡើយ ពោលគឺ ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលបានគិតគូរជាប្រចាំ និងរកដំណោះស្រាយជានិច្ចជូនដល់ពួកគាត់ ដោយបានខិតខំផ្ត់ដសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចជូនពួកគាត់ សាងសង់ផ្ទះជូនពួកគាត់ រួមទាំងរកដំណោះស្រាយជាច្រើនទៀតជូនពួកគាត់ជាបន្តបន្ទាប់។
សម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបន្ថែមទៀតថា រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងបន្តជួយសាងសង់ផ្ទះ ចែកដី ជូនដល់បងប្អូនអតីតយុទ្ធជនបន្ថែមទៀតផងដែរស្របទៅតាមពេលវេលា ហើយការធ្វើនេះនឹងធ្វើឡើងម្តង បន្តិចម្តងបន្តិច តែនឹងទៅមុខជានិច្ច។
ជាក់ស្តែងដូចសមិទ្ធផលដែលបានកំពុងកើតមានឡើងនៅភូមិប៊ុន រ៉ានីសែនជ័យដំណាក់ទ្រយឹងយ៉ាងដូច្នេះដែរ គឺរាជរដ្ឋាភិបាលបានធ្វើឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ហើយតំបន់នេះក៏ នឹងអាចមានមន្ទីរពេទ្យបង្អែកនាពេលឆាប់ខាងមុខនេះផងដែរ ដើម្បីកាត់បន្ថយការចំណាយទាំងពេលវេ លា និងថវិការបស់ប្រជាពលរដ្ឋដែលកំពុងរស់នៅតំបន់នេះ៕អត្ថបទបាន ចក់