ទីផ្សារអាមេរិកនៅបន្តឈរក្នុងលំដាប់ទី១ ក្នុងការស្រូបយកទំនិញរបស់កម្ពុជា
ការនាំចេញទំនិញរបស់កម្ពុជា ទៅកាន់ទីផ្សារសហរដ្ឋអាមេរិក នៅក្នុងបំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤ មានទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណជិត ១០ ពាន់ លានដុល្លារអាមេរិក ដោយបានបន្តគាំទ្ររក្សាកំណើនខ្ពស់ ឈរក្នុងលំដាប់ទី១ នៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្មនាំចេញទំនិញរបស់កម្ពុជា ។
អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានបង្ហាញស្ថិតិពាណិជ្ជកម្ម នៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្មលើទីផ្សារ អន្តរជាតិរបស់កម្ពុជា ក្នុងនោះការធ្វើពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា-អាមេរិក នៅក្នុងបំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤, សហរដ្ឋអាមេរិកគឺជាទីផ្សារដ៏ធំ របស់កម្ពុជា ដោយបានស្រូបយកទំនិញឈរលំដាប់ទី១ នៃការនាំចេញទំនិញរបស់កម្ពុជា និងនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ នេះ នឹងបន្តកើនឡើងបន្ថែម ទៀត បន្ទាប់ពីសហរដ្ឋអាមេរិកមានការបន្ធូបន្ថយនូវអត្រាការប្រាក់គោលរបស់ខ្លួន។
ជាក់ស្តែងនៅក្នុងរយៈពេល ១២ ខែ ឆ្នាំ ២០២៤ ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា-អាមេរិក មានទំហំទឹកប្រាក់សរុបជាង ១០ ពាន់ លានដុល្លារអាមេរិក បានកើនឡើងប្រមាណជាង ១១ ភាគរយ ធៀបនិងឆ្នាំ ២០២៣ ក្នុងនោះកម្ពុជាបាននាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារសហរដ្ឋ អាមេរិក មានទឹកប្រាក់ជិត ១០ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើងជាង ១១ ភាគរយ ខណៈការនាំចូល មានចំនួនប្រមាណ ២៦៤ លាន ដុល្លារអាមេរិក កើនឡើងជិត ៣ ភាគរយ បើធៀបរយៈពេលដូចគ្នានិងឆ្នាំ២០២៣, ពោលគឺការធ្វើពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា-អាមេរិក បាន បន្តរក្សាកំណើនល្អប្រសើរ និងបានកំពុងជួយជ្រោមជ្រែងដល់ការនាំចេញទំនិញរបស់កម្ពុជា ទោះបីជញ្ជីងពាណិជ្ជកម្មប្រទេសទាំងពីរមិនមាន តុល្យភាពក៏ដោយ។ ចំណែកប្រភេទទំនិញគាំទ្រដល់ការនាំចេញមាន៖ ការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង សម្ភារៈ សម្រាប់ការធ្វើដំណើរ និងការនាំចេញផលិតផលពីកសិកម្មជាដើម។
សូមបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងបំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤ ប្រទេសដែលគាំទ្រដល់កំណើនខ្ពស់នៃការនាំចេញទំនិញរបស់កម្ពុជារួមមាន៖ ទីផ្សារសហរដ្ឋ អាមេរិក ជិត ១០ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក , វៀតណាម ជាង ៣.៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក, ចិន ជិត ២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក , ជប៉ុន ជាង ១.៤ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក, កាណាដា ១.១ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក, អេស្បាញ ជាង ១ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងការនាំចេញទៅកាន់ ប្រទេសដៃគូផ្សេងៗទៀតមានកំណើនកើនឡើងល្អប្រសើរផងដែរ៕ អត្ថបទ៖ សុន រ៉ាឌី