ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ អ៊ុក រ៉ាប៊ុន ចុះពិនិត្យស្ថានភាពស្រូវប្រាំងប្រជាកសិករនៅក្នុងស្រុកកំពង់លែង និងស្រុកបរិបូណ៌
កំពង់ឆ្នាំង៖ ឯកត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ អ៊ុក រ៉ាប៊ុន ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ រួមដំណើរដោយ ឯកឧត្តម ស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធិ អភិបាលខេត្តកំពង់ឆ្នាំង និងក្រុមការងារ នៅថ្ងៃទី២៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះ បានអញ្ជើញចុះជួបប្រជាកសិករ និងពិនិត្យមើលស្ថានភាពស្រូវ ប្រឡាយទឹករបស់ប្រជាកសិករ នៅក្នុងស្រុកកំពង់លែង និងស្រុកបរិបូណ៌ និងបានណែនាំប្រជាកសិករអោយធ្វើស្រែត្រូវមើលប្រភពទឹក និងកុំអោយខ្ជះខ្ជាយថវិកាក្នុងបូមទឹកដាក់ស្រែ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានបន្តថា៖ ប្រជាកសិករយើងមួយចំនួនតូច គាត់ធ្វើស្រែប្រាំងខាត ទាំងនេះដោយសារតែគាត់មិនបានសិក្សាមុនពីដីស្រែមួយចំនួននៅលើដីទួល និងពិបាកយកទឹកមកប្រើប្រាស់ ម្លោះហើយនាំអោយពួកគាត់ខាតបង់ថវិកាច្រើនទៅលើការបូមទឹកធ្វើស្រែប្រាំង។ ដើម្បីកុំអោយមានការខាតបង់ បងប្អូនត្រូវដឹងអោយច្បាស់ពីប្រភពទឹក បើមានទឹកយើងអាចធ្វើស្រែបាន ។ ក៏ប៉ុន្តែប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ក្រមុការងារថ្នាក់កណ្តាលចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ឆ្នាំង អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ឆ្នាំង រួមទាំងអាជ្ញាធរស្រុកឃុំ បាន និងកំពុងពិនិត្យមើលស្រូវប្រាំងបងប្អូននៅគ្រប់ទីកន្លែងហើយ ប្រសិនបើមានការខ្វះខាតទឹកស្រោចស្រព នោះក្រុមការងារនឹងចាត់វិធានការជួយភ្លាមៗតែម្តង។
កាលពីឆ្នាំ២០២៤ ប្រជាកសិករនៅប៉ែកខាងលើ ដែលមិនធ្លាប់ធ្វើស្រូវប្រាំងពីមុនមក គាត់ចាប់ផ្តើមធ្វើដែរ ដូចនេះគាត់ត្រូវនាំគ្នាបូមយកទឹកពីប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រស្រោចស្រពទៅលើដំណាំស្រូវពួកគាត់ ធ្វើឲ្យផ្ទៃដីស្រូវប្រាំង នៅប៉ែកខាងក្រោមផ្លូចជាតិលេខ៥ ចាប់ផ្តើមខ្វះទឹក និងមួយផ្នែកទៀតមកពីកត្តាធម្មជាតិផងដែរ ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ អ៊ុក រ៉ាប៊ុន បានណែនាំដល់មន្ត្រីជំនាញនៃមន្ទីរកសិកម្ម និងមន្ទីរធនធានទឹក ក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ឆ្នាំងទាំងអស់ អាជ្ញាធរខេត្ត ស្រុក ឃុំ ត្រូវតាម និងចុះពិនិត្យមើលជាប្រចាំនៅគ្រប់តំបន់ដែលមានប្រជាកសិករធ្វើស្រែប្រាំង បើមានករណីខ្វះទឹកត្រូវសហការជាមួយអាជ្ញាធរ ចុះជួយអន្តរាគមន៍ឲ្យបានទាន់ពេលវេលា កុំអោយស្រូវប្រជាកលសិករស្វិតងាប់ដោយមិនបានដឹង៕ កាំង ហុងវាស្នា