ស្រូវប្រជាកសិករក្នុងស្រុកបាទីជាង ៤ពាន់ហិកតាត្រូវបានសង្គ្រោះពីការខ្វះខាតទឹក
តាកែវ៖ រហូតមកដល់ពេលនេះដំណាំស្រូវរដូវប្រាំងរបស់បងប្អូនប្រជាកសិករនៅក្នុងឃុំចំនួន ៩ ស្ថិតនៅ បាទី ខេត្តតាកែវ ត្រូវបានសង្គ្រោះបានទាន់ពេលវេលាបន្ទាប់ពីមានការអន្តរាគមន៍របស់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹកនិងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម និងទេសរដ្ឋមន្ត្រី គន់ គីម បានចុះជួបបងប្អូនប្រជាកសិករ និងបានរកដំណោះស្រាយដោយការរកប្រភពទឹកជូនបងប្អូនកសិករកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោក ភួន ឈីម អភិបាលស្រុកបាទីបានថ្លែងឲ្យដឹងថាស្រូវរដូវប្រាំងរបស់បងប្អូនប្រជាកសិករជាង៤ពាន់ហិកតាត្រូវបានសង្គ្រោះបានទាន់ពេលវេលាមិនមានបងប្អូនប្រជាកសិករណាម្នាក់អះអាងថាស្រូវរបស់ខ្លួនរងផលប៉ះពាល់ឬខូខខាតនោះទេ ព្រោះប្រភពទឹកត្រូវបានថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងធនធានទឹកនិងក្រសួងកសិកម្មជួយអន្តរាគមន៍បូមបញ្ចូលប្រឡាយហនុមានពេញដែលនាំឲ្យបងប្អូនប្រជាកសិករអាចបូមបញ្ចូលស្រែសង្គ្រោះស្រូវរបស់ខ្លួនបានទាន់ពេលវេលា។
លោក ញិប ស្រ៊ន ប្រធានមន្ទីរកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តតាកែវបានថ្លែងឲ្យដឹងថា រហូតមកដល់ពេលនេះបងប្អូនប្រជាកសិករបាននាំគ្នាយកម៉ាស៊ីនបូមទឹករាប់រយគ្រឿងបូមទឹកបញ្ចូលស្រែសង្រ្គោះស្រូវរបស់ខ្លួន ខណៈពេលដែលប្រឡាយមានទឹកពេញមិនបារម្ភពីការខ្វះខាតទឹកនោះទេ ដោយតែក្រសួងធនធានទឹកបានបើកទ្វាទឹកពីខេត្តកំពង់ស្ពឺមកចូលអាងទន្លេបាទី ហើយទឹកបានហូចូលប្រឡាយដោយមិនបាច់បូមចូលប្រឡាយទៀតដូចមុនទេ។
លោកប្រធានមន្ទីរកសិកម្មខេត្តតាកែវបានថ្លែងបន្តថា រហូតមកដល់ពេលនេះមន្ទីរកសិកម្មខេត្តមិនទទួលបានពត៌មានថាមានការខូចខាតដំណាំស្រូវរបស់ប្រជាកសិករនោះទេ តែផ្ទុយទៅវិញយើងទទួលព័ត៌មានពីបងប្អូនប្រជាកសិករថាស្រូវពួកគាត់ទាំងជាង៤ពាន់ហិកតាត្រូវបានសង្រ្គោះ។
គួបញ្ជាក់ថា បន្ទាប់ពីដំណាំស្រូវប្រាំងរបស់ប្រជាកសិករនៅក្នុងស្រុកបាទីជាង៤ពាន់ហិកតារងផលប៉ះពាល់ដោយសារខ្វះខាតទឹក រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងធនធានទឹកឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រួមនិងឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី គន់ គីម បានចុះទៅជួបបងប្អូនប្រជាកសិករដល់ដល់ទីតាំងក្នុងស្រុកបាទី និងបានជួយអន្តរាគមន៍ស្វែងរកប្រភពទឹកពីខេត្តកំពង់ស្ពឺចូលមកអាងទន្លេបាទីនិងបន្តមកចូលប្រឡាយហនុមាណប្រវែងជាង១៨គីឡូម៉ែត្រដើម្បីសង្រ្គោះស្រូវកសិករបានទាន់ពេលវេលា៕