មន្រ្តីបច្ចេកទេសកសិកម្មឃុំនៅខេត្តកំពង់ចាម ចុះផ្សព្វផ្សាយអំពីអត្ថប្រយោជន៍ការដាំដំណាំស្រូវជាក្រុមដល់ពលរដ្ឋ
មន្រ្តីបច្ចេកទេសកសិកម្មឃុំព្រៃចារ ស្រុកជើងព្រៃ ខេត្តកំពង់ចាម សប្តាហ៍ទៅ៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះ បានបន្តអនុវត្តសកម្មភាព ចុះផ្សព្វផ្សាយអំពីអត្ថប្រយោជន៍ការដាំដំណាំស្រូវជាក្រុមដល់ពលរដ្ឋ និងសម្របសម្រួលជួយដល់ការលក់ដូរស្រូវរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមរោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវផងដែរ។
ក្នុងនោះ មន្រ្តីបច្ចេកទេសកសិកម្មឃុំ បានសម្របសម្រួលស្រូវ ចំប៉ីស៧០ របស់កសិករ នៅភូមិព្រៃចារក្រៅ ប្រមាណ ១, ៨២២ គីឡូក្រាម តំលៃ ១០០០៛ លក់ដល់រោងម៉ាស៊ីនក្នុងភូមិព្រៃចារក្នុង។
បានចុះផ្សព្វផ្សាយ អំពីការដាំដំណាំស្រូវជាក្រុម ឬសមកាលកម្ម ដោយផ្ដោតលើ ការផលិតស្រូវ សែនក្រអូប និង ផ្ការំដួលនិងការផ្សព្វផ្សាយ អំពី សហគមន៍កសិកម្មទំនើប” និង ការ ពន្យល់អំពីចរន្តសេដ្ឋកិច្ចស្រូវ ប្រភេទ OM និង IR ដែលកំពុងមានការធា្លក់ចុះជាខ្លាំង ទីតាំងនៅភូមិព្នៅកើត ដោយមានកសិករចូលរួមសរុប ចំនួន ២៨រូប ក្នុងនោះកសិករបានយល់ដឹង អំពីអត្ថប្រយោជន៍នៃការការផលិតស្រូវជាក្រុម និងមានកសិករ ប្រមាណ ២០រូបចាប់ អារម្មណ៍ដាំស្រូវ សែនក្រអូប ។ សម្របសម្រួលស្រូវពូជ សែនក្រអូប ជូនកសិករនៅភូមិព្រៃចារក្រៅ ចំនួន១២០គីឡូក្រាម ដោយគាត់ដាំសម្រាំងទុកធ្វើពូជសម្រាប់រដូវវស្សា។ សម្របសម្រួល ជីគីមីសរីរាង្គជូនកសិករនៅភូមិព្រៃចារក្នុង គាត់មកយកប្រើវគ្គផ្ដាច់ដោយសារ គាត់បានប្រើ ជីគីមីសរីរាង្គវគ្គមួយរួចម្ដងហើយ ឃើញថាគុណភាពល្អ អាចទទួលយកបាន។
មន្រ្តីបច្ចេកទេសកសិកម្មឃុំ ក៏បានចុះផ្សព្វផ្សាយ អំពីការដាំដំណាំស្រូវជាក្រុម ឬសមកាលកម្មដោយផ្ដោតលើ ការផលិតស្រូវ សែនក្រអូប និង ផ្ការំដួលនិងការផ្សព្វផ្សាយ អំពី សហគមន៍កសិកម្មទំនើប” និង ការចងក្រង ក្រុមកសិករប្រើប្រាស់ទឹក នៅភូមិព្នៅលិច ឃុំព្រៃចារ ដោយមានកសិករចូលរួមសរុប ចំនួន ៣៥រូប ក្នុងនោះកសិករបានយល់ អំពីអត្ថប្រយោជន៍នៃការផលិតស្រូវជាក្រុម និងមានកសិករ ប្រមាណ ៥រូបចាប់ អារម្មណ៍ដាំដុះស្រូវសែនក្រអូបផងដែរ៕