ស្រូវប្រាំងជាង ១ពាន់ហិកតារបស់ប្រជាកសិករ នៅសង្កាត់ចុងឃ្នៀស និងសង្កាតសៀមរាប ត្រូវបានជួយសង្គ្រោះ
អាជ្ញាធរខេត្ដសៀមរាប បើកទឹកស្ទឹងសៀមរាប ដើម្បីជួយស្រោចស្រព ស្រូវប្រាំងរបស់ប្រជាកសិករជាងមួយពាន់ហិកតា ទៅតាមការស្នើរសុំរបស់ពួកគាត់យកទៅស្រោចស្រពស្រូវដែលប្រឈមនឹងកង្វះខាតទឹក នៅសង្កាត់ចំនួនពីររួមមានសង្កាត់ចុងឃ្នៀស និងសង្កាត់សៀមរាប ខេត្ដសៀមរាប ។
ការបើកទឹកស្ទឹងសៀមរាប បញ្ចូលទៅតាមស្រែប្រាំងប្រជាកសិករនេះ បានធ្វើឡើងចាប់ពីរសៀលថ្ងៃទី៣ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៥ ដែលមកដល់ថ្ងៃនេះ ប្រភពទឹកដែលហូរចេញពីស្ទឹងសៀមរាប បានបូមបញ្ចូលស្រែខ្លះហើយ បន្ទាប់ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាលខេត្ដសៀមរាប បានជំរុញអាជ្ញាធរជំនាញសម្របសម្រួលជាមួយក្រុមហ៊ុន ស្ថាបនាដងស្ទឹងសៀមរាប បើកទឹកជួយសង្គ្រោះស្រូវប្រាំងនៅសង្កាត់សៀមរាប និងចុងឃ្នៀសនោះ។
ប្រជាកសិករ បានលើកឡើងថា ស្រូវស្រែប្រាំងរបស់ពួកគាត់នាឆ្នាំនេះ ប្រឈមនឹងស្វិតស្រពោន ហើយអាចឈានដល់ការបាត់បង់ទិន្នផល បើសិនជាគ្មានទឹកគ្រប់គ្រាន់ ប៉ុន្ដែមកដល់ថ្ងៃនេះ អាជ្ញាធរខេត្ដក្រុង ក៏ដូចស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ បានបើកទឹកស្ទឹងសៀមរាប បូមដាក់ស្រែទៅតាមតម្រូវការជាបណ្ដើរៗហើយ។ពួកគាត់ លើកឡើងថា ការកង្វះទឹកធ្វើស្រែឆ្នាំនេះ ដោយសារស្ថានភាពទឹកទន្លេតិច ហើយទឹកស្ទឹងសៀមរាប ដែលជាប្រភពទឹកហូរធ្លាក់ចូលស្រែជារៀងរាល់ឆ្នាំក៏មានការខ្វះខាត ខណៈដែលស្ទឹងសៀមរាបនោះកំពុងកែលម្អ។
ពួកគាត់បានថ្លែងអំណរគុណដល់រាជរដ្ឋាភិបាល អាជ្ញាធរខេត្ដ និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធដែលផ្ដល់ទឹកជួយសង្គ្រោះស្រូវរបស់គាត់ ដែលនេះបង្ហាញពីការយកចិត្ដទុកដល់ប្រជាកសិករ ។
សូមបញ្ជាក់ថា ទំហំដីស្រែប្រាំងក្នុងសង្កាត់សៀមរាបដែលប្រើប្រាស់ទឹកស្ទឹង (ប៉ែកខាងកើតភ្នំក្រោម) មានចំនួន១០១០ហិកតា ។ ដោយឡែកដីស្រែប្រាំងនៅសង្កាត់ចុងឃ្នៀស (ជាអតីតដីស្រែប្រាំងសង្កាត់សៀមរាប) ហើយប្រើប្រាស់ទឹកស្ទឹងផងដែរមានចំនួន ៣៤៤ហិកតា ដែលសរុបមានចំនួន ១៣៥៤ហិកតា៕