ព្រះសង្ឃនិងនិសិត្យសាកវិទ្យាលយ័ស្វាយរៀងបរិច្ចាគឈាមក្នុងថ្ងៃក្តីស្រលាញ់១៤កុម្ភៈ
ស្វាយរៀង ៖ .ថ្ងៃទី ១៤ ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៥ បានដក់ជាប់នៅក្នុងស្រទាប់យុវវ័យ ពលរដ្ឋ ព្រះសង្ឃខេត្តស្វាយរៀង ហើយក៏បានចាត់ទុកថ្ងៃក្តីស្រឡាញ់ខាងលើទៅជាការរួមចំណែករំលែករាល់ការលំបាកដល់មនុស្សជាតិផងដែរ ដោយឡែក ព្រះសង្ឃ និងនិសិត្យសាកលវិទ្យាលយ័ស្វាយរៀងដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម ទុំ សារ៉ាវុធ សាកលវិទ្យាធិការសាកលវិទ្យាលយ័ នៅថ្ងៃទី ១៥ ខែកុម្ភៈឆ្នាំ ២០២៥ នេះបាននិមន្ត និងមកធ្វើការបរិច្ចាគឈាម ជូនដល់មន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្ត ដើម្បីឧទ្ទិសដល់ថ្ងៃក្តីស្រលាញ់ជូនអ្នកជំងឺ សំរាកព្យាបាលនៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យ ដែលកំពុងដង្ហើយរកអ្នកជួយសង្គ្រោះបញ្ជៀសនិងដកចេញពីចង្កូមមច្ចុរាជដើម្បីបន្តរស់រានមានជីវិតនៅលើភពផែនដី។
ស្ថិតក្នុងពេលចូលរួមបរិចាកឈាម នាសាលប្រជុំសាកលវិទ្យាលយ័ស្វាយរៀង តំណាងយុវនិសិត្យ និងព្រះសង្ឃ បានមានចំណាប់អារម្មណ៏ ដោយធ្វើការបញ្ជាក់ថាការបរិចាកឈាមជូនដល់មន្ទីរពេទ្យនៅថ្ងៃនេះ ជាការចែករំលែកក្តីស្រលាញ់របស់ពួកគាត់ជូនដល់ជនរួមជាតិពិសេសអ្នកដែលកំពុងតែដង្ហើយហៅរកជំនួយឈាមដើម្បីធ្វើការសង្គ្រោះអាយុជីវិតឲ្យបានរស់រានមានជីវិតសារជាថ្មី បន្ទាប់ពីពួកគាត់បានមកសម្រាកនិងទទួលយកការព្យាបាលពីមន្ទីរពេទ្យ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិតចាន់ ដារ៉ា ប្រធានមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្វាយរៀង ក្នុងនាមគណៈមន្ទីរសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះសន្តានចិត្តមហាករុណាទុតិគុណ របស់ព្រះសង្ឃគ្រប់អង្គ និងយុវនិសិត្យក្នុងការបរិច្ចាគឈាមនៅក្នុងថ្ងៃក្តីស្រលាញ់នៅពេលនេះ ។ លោកបានចាត់ទុកថាការបរិច្ចាកឈាមរបស់ព្រះសង្ឃនិងនិសិត្យនៅពេលនេះជាការរួមចំណែកមួយយ៉ាងធំធេងជាមួយនឹងមន្ទីរពេទ្យក៏ដូចជាមួយនិងរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការសង្គ្រោះពលរដ្ឋ ដែលកំពុងមានតម្រូវការឈាមដើម្បីសង្គ្រោះអាយុជីវិត ។ ដោយ ៖ ភា សារិទ្ធ