ពលរដ្ឋ-ភ្ញៀវអន្តរជាតិសរសើរពីការរៀបចំ Walk street មានលក្ខណៈជាប្រទេសជឿនលឿន
ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងភ្ញៀវអន្តរជាតិ បានកោតសរសើរពីការរៀបចំផ្លូវថ្មើរជើងថ្មី (Walk street) នៅមុខព្រះបរមរាជវាំង ដែលបង្ហាញថាកម្ពុជាមានសោភ័ណភាពទាក់ទាញ និងជាប្រទេសជឿនលឿន។
ស្របពេលសាលារាជធានីភ្នំពេញដាក់ឱ្យអនុវត្តសាកល្បងផ្លូវថ្មើរជើងថ្មី (Walk street) ចូលដល់សប្តាហ៍ទី៣។ នៅថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ម្សិលមិញ មានបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ និងភ្ញៀវអន្តរជាតិ បាននាំគ្នាដើរកម្សាន្តជួបជុំលក្ខណៈគ្រួសារ និងមិត្តភក្តិយ៉ាងច្រើនកុះករនៅចំណុចមុខព្រះបរមរាជវាំងរហូតដល់តីរវិថីព្រះស៊ីសុវត្ថិ។
ក្រុមយុវតីដែលនាំគ្នាដើរកម្សាន្ត និងទស្សនារៀងរាល់ថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ លើកឡើងថា ការដាក់ប្រើប្រាស់ផ្លូវថ្មើរជើងថ្មី (Walk street) ពិតជាទាក់ទាញឱ្យភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិចាប់អារម្មណ៍ពីសោភ័ណរបស់រាជធានីភ្នំពេញកាន់តែច្រើនជាងមុន ហើយបង្ហាញថាកម្ពុជាមានថ្មើរជើងថ្មីចំកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញមិនខុសពីប្រទេសជិតខាង។
ជាមួយគ្នានេះ ទេសចរណ៍បរទេសមកពីប្រទេសកាណាដា ដែលទើបមកដល់ប្រទេសកម្ពុជាលើកដំបូង បានកោតសរសើរចំពោះការរៀបចំផ្លូវថ្មើរជើងថ្មី (Walk street) ដើម្បីឱ្យពួកគាត់អាចចំណាយពេលវេលាទស្សនា និងស្វែងយល់ពីសោភ័ណភាពរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបានកាន់តែច្រើន។
ទន្ទឹមនឹងសាលារាជធានីភ្នំពេញដាក់ឱ្យអនុវត្តសាកល្បងផ្លូវថ្មើរជើងថ្មី (Walk street) ឈានចូលដល់សប្តាហ៍ទី៣ ព្រមទាំងកំណើនប្រជាពលរដ្ឋ និងភ្ញៀវអន្តរជាតិកើនឡើងច្រើនជាងមុន រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើបញ្ហាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព របៀបរៀបរយ និងបរិស្ថានជាដើម។
ដោយឡែក ឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការសេរវារថយន្តសាធារណៈដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់តីរវិថីព្រះស៊ីសុវត្ថិរហូតដល់ចំណុចមុខព្រះបរមរាជវាំង រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានសម្រេចកែសម្រួលចំណតរថយន្តសាធារណៈដោយកំណត់ចំណតនៃទីតាំងនីមួយៗនោះ នៅក្បែរនឹងចំណតចាស់នោះដដែល ដើម្បីកាត់បន្ថយការកកស្ទះចរាចរណ៍ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ សណ្តាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយសាធារណៈ និងលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់សេវាដឹកជញ្ជូនសាធារណៈឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង៕ អត្ថបទ៖ សេក ឧត្តម