សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ប្រាប់គ្រូពេទ្យទាំងអស់ មិនត្រូវរើសអើងចំពោះការផ្តល់សេវាព្យាបាលដល់ពលរដ្ឋ ដែលមានបណ្ណ ប.ស.ស.
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានក្រើនរំលឹកដល់ក្រុមគ្រូពេទ្យទាំងអស់ត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់ជានិច្ចនូវក្រមសីលធម៌ ដោយមិនត្រូវប្រកាន់ ឬរើសអើងចំពោះការផ្តល់សេវាព្យាបាលដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមានបណ្ណបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម (បសស) នោះឡើយ ខណៈបច្ចុប្បន្នរាជរដ្ឋាភិបាល បានកំពុងយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំង ក្នុងការពង្រីកបន្ថែមទៀត ចំពោះសេវាកម្មគាំពារសង្គមជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋនោះ។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញបើកសប្តាហ៍គាំពារសង្គមកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៥ និងប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការនូវក្របខណ្ឌគោល-នយោបាយជាតិគាំពារសង្គម ឆ្នាំ២០២៤-២០៣៥ នាថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានលើកឡើងថា ដើម្បីឆ្លើយតប នឹងការរំពឹងទុករបស់អ្នកជំងឺ និងបង្កើនជំនឿទុកចិត្តរបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមកលើប្រព័ន្ធសុខាភិបាលសាធារណៈ ក្រុមគ្រូពេទ្យទាំងអស់ត្រូវ បង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀតដល់ពួកគាត់ ហើយសម្តេចក៏បានប្រាប់ដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ទាំងអស់ត្រូវហានរាយការណ៍ ប្រសិនបើគ្រូពេទ្យណារើសអើង ហើយមិនយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការព្យាបាល ជូនបងប្អូន ខណៈដែលបងប្អូនកាន់បណ្ណសមធម៌ ឬបណ្ណប.ស.ស.ហើយនោះ។
នៅក្នុងឱកាសនោះដែរសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានលើកឡើងផងដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលសុខចិត្តកាត់បន្ថយការចំណាយនូវគម្រោងផ្សេង ប៉ុន្តែការចំណាយក្នុងការគាំពារសង្គម និង សុខមាលភាពរបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនឹងមិនកាត់បន្ថយនោះឡើយ មានតែបង្កើនជាងមុនកាន់តែច្រើន ខណៈសុខភាពគឺជាកត្តាចំបាច់បំផុតសម្រាប់ពួកគាត់។ សម្តេចធិបតី បានឲ្យលើកឡើងថា សម្តេចសុខចិត្ត បដិសេធសំណើរសាងសង់ផ្លូវមួយខ្សែតម្លៃជាង ៥០លានដុល្លារអាមេរិក ដោយទុកលុយនោះសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍមន្ទីរពេទ្យវះកាត់សង្រ្គោះជីវិតពលរដ្ឋ និងទុកសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ទឹកស្អាតដើម្បីកុំឲ្យប្រជាពលរដ្ឋមាន ជម្ងឺដោយសារការប្រើប្រាស់ទឹកមិនស្អាតជាដើមនោះ។
សម្តេចធិបតី ក៏បានប្រកាសជាថ្មីម្តងទៀតផងដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលគ្មានការកាត់បន្ថយប្រាក់ឧបត្ថម្ភផ្សេងណាមួយដល់ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ ឬមន្រ្តីរាជការនោះឡើយ ខណៈគម្រោងនេះនឹងបន្តធ្វើទៅ មុខជានិច្ច ដោយចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៧ មកមានបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋចំនួន៧លាន៥សែននាក់ហើយ ដែលទទួលបានសេវាគាំពារសង្គមរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលបែបនេះ៕អត្ថបទ បាន ចក់