សម្តេចធិបតី៖ ប្រទេសជិតខាងខ្លះព្យាយាមនិយាយអាក្រក់ពីកម្ពុជា ដើម្បីមិនឲ្យប្រទេសដទៃ មកវិនិយោគនៅកម្ពុជា
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានលើកឡើងថា មានប្រទេសជិតខាងខ្លះរបស់កម្ពុជា បានកំពុងព្យាយាមនិយាយបង្ខូចកេរ្តិ៍ឈ្មោះរបស់កម្ពុជា ដើម្បីមិនឲ្យភ្ញៀវទេសចរណ៍ និងអ្នកវិនិយោគបរទេសដទៃទៀតមកទស្សនា និងធ្វើការវិនិយោគនៅកម្ពុជា។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាព ក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រកម្រិតបរិញ្ញាបត្ររងបរិញ្ញាបត្រ និងបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ដល់និស្សិតជ័យលាភី នៃសាកលវិទ្យាល័យ Southwest Asia នាថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥នេះ នៅខេត្តសៀមរាប សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានបញ្ជាក់ថា ប្រទេសជិតខាងកម្ពុជាខ្លះ តែងព្យាយាមវាយប្រហារ និងបង្ខូចកេរ្ដិ៍ឈ្មោះកម្ពុជា ថាគ្មានសន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់ ដើម្បីឱ្យអន្តរជាតិ ភ្ញៀវទេសចរ ឬអ្នកវិនិយោគ មានការភាន់ច្រឡំមកលើកម្ពុជា។ ប៉ុន្តែទោះជាពួកគេខិតខំព្យាយាមវាយប្រហារ និងនិយាយអាក្រក់ពីកម្ពុជាក្តី នៅតែមានបរទេសជឿជាក់លើកម្ពុជាដដែលជាក់ស្តែងដូចជាម៉ាកយីហោគ្រឿងអលង្ការដ៏ល្បីលំដាប់ពិភពលោក BVLGARIជាដើម គឺគេទុកចិត្តកម្ពុជាទើបបានគេមកបង្កើតព្រឹត្តិការណ៍នៅទឹកដីអង្គរដ៏បវរនៃយើង និងព្រឹត្តិការណ៍ជាច្រើនទៀតលំដាប់ពិភពលោក។
ជាមួយគ្នានោះដែរសម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្តីក៏បានលើកឡើងពីបងប្អូនខ្មែរមួយចំនួនផងដែរដែលតែងតែប្រកាស និងដេកភ័យខ្លាចថាបាត់បង់ទឹកដីរបស់កម្ពុជា ដោយសម្តេច បានចោទជាសំណួរថា តើកម្ពុជាយើងនឹងបាត់ទៅណា? ខណៈប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរពីមុនមានមិនដល់ ១០លាននាក់ផងតែសព្វថ្ងៃមានរហូតដល់១៧លាននាក់នោះ។
សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានលើកឡើងទៀតថា កម្ពុជាបានឆ្លងកាត់សង្គ្រាមជាច្រើនមកហើយ ដូច្នេះសម្តេចមិនចង់ឃើញការភ័យខ្លាចចំពោះការបង់បាត់ប្រទេសទៅជាការបាក់ទឹកចិត្តនោះឡើយ តែផ្ទុយទៅវិញបើកាន់តែខ្លាច គឺត្រូវកាន់តែខំសាងភាពជាម្ចាស់ការដោយខ្លួនឯង ហើយកុំដេកតែភ័យខ្លាចពេក ត្រូវតែមានមោទនភាពខ្លួនឯង ពោលគឺបើខ្លាចគប្បីពង្រឹងខ្លួនឯង ពង្រឹងធនធានមនុស្ស ពង្រឹងសមត្ថភាព គុណធម៌ សាមគ្គីភាព និងសីលធម៌ជាដើមនោះ៕អត្ថបទ៖ បាន ចក់