រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងដែនដីផ្តល់អនុសាសន៍គន្លឹះដល់សមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាន ដើម្បីរក្សានិរន្តរភាពអចនទ្រព្យ
ដើម្បីធានានិរន្តរភាពអចនទ្រព្យនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី និងនគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានផ្តល់អនុសាសន៍គន្លឹះមួយចំនួន ដោយផ្អែកលើកទិន្ន័យវិទ្យាសាស្ដ្រ ដល់សមាគអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី និងនគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នៅរសៀលថ្ងៃទី២៨ ខែមីនាម្សិលមិញ បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាព ក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ របស់សមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍលំនៅឋានកម្ពុជា ដោយមានការចូលរួមពីលោកអ្នកឧកញ៉ា លី ហួរ ជាប្រធានសមាគម និងថ្នាក់ដឹកនាំ ទីប្រឹក្សា សមាជិក សមាជិកាជាច្រើនរូបទៀត។កម្មវិធីនេះប្រព្រឹត្ដទៅ នៅការិយាល័យរបស់សមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍលំនៅឋានកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ។
នៅក្នុងពិធីបិទសន្និបាត ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី សាយ សំអាល់ បានថ្លែងថា រាជរដ្ឋាភិបាល គឺបានខិតខំប្រឹងប្រែង ធ្វើយ៉ាងណាបង្កលក្ខណៈឱ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរមានជីវភាពល្អប្រសើរ កាលណាពលរដ្ឋ មានភាពធូរធារ នោះនឹងជះឥទ្ធពលល្អដល់វិស័យអចលនទ្រព្យផងដែរ។ ក្នុងន័យនេះ ឧបនាយករដ្ឋមន្ដ្រី សាយ សំអាល់ ក៏​បានលើកយកនូវអនុសាសន៍គន្លឹះមួយចំនួន ដោយផ្អែកលើកទិន្ន័យវិទ្យាសាស្ដ្រ និងកិច្ចការងារដែលក្រសួងកំពុងប្រឹងប្រែងធ្វើ ដើម្បីរក្សា​និរន្ដរភាព នូវឧស្សាហកម្មអចនទ្រព្យ ដែលសំដៅទៅលើលំនៅឋាន និងគ្រឿងបង្គុំសំណង់ ឬឧស្សាហកម្មសំណង់។
ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានគូសបញ្ជាក់ថា ក្រសួងដែននឹងផ្តល់ទិន្នន័យប្រាំមួយខែម្តងទៅ ដល់សមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍលំនៅឋាន ដើម្បីទទួលព័ត៌មានលម្អិតពីវិស័យអចលនទ្រព្យ ងាយស្រួលរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារ ហើយក្រសួងជួយសម្របសម្រួលដោះស្រាយនូវបញ្ហាប្រឈមនានាក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ។
សម្រាប់លោកអ្នកឧកញ៉ា លី ហួរ ប្រធានសមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍន៍នៅឋានកម្ពុជា បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅ ចំពោះវត្ដមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ ដែលបានអញ្ជើញបិទសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៥ របស់សមាគមអភិវឌ្ឍលំនៅឋានកម្ពុជា។
គួរបញ្ជក់ដែរថា សន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ របស់សមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍលំនៅឋានកម្ពុជា រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងក្នុងការបង្ហាញពី វឌ្ឍនភាពការងារសមាគមដែលបានកំណត់ផែនការអនុវត្តកន្លងមក និងដើម្បីរឹតចំណងសាមគ្គី ភាពរវាងសមាជិក-សមាជិការសមាគម ជាមួយវិស័យឯកជន និងស្ថាប័នរដ្ឋពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ និង គោលបំណងគឺគោរពទៅតាមលក្ខន្តិកៈរបស់សមាគម៕ អត្ថបទ៖ទូច សោភ័ណ